VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U Litavky firma pokácela přes 
deset stromů. A navíc v létě!

Příbram – K čemu jsou zákony, když stromy plné života, kde mohou být desítky ptačích hnízd, padají k zemi v červenci, ve vegetačním období? Zářným příkladem porušení zákona jsou pokácené stromy v lesoparku u Litavky, vedle tenisových kurtů. Za nepovolené kácení se může firma "těšit" na vysokou pokutu.

14.7.2014
SDÍLEJ:

Kácení u Litavky.Foto: Vladimír Srnka

Na poražené stromy (nekácely je Technické služby Příbram) upozornil redakci Příbramského deníku Vladimír Srnka z Březových Hor, který tudy procházel zrovna, když vrčely pily. „Podle dělníků se stromy musí pokácet z důvodu, že by mohly spadnout na tenisové kurty. Stromy tu rostly zhruba 150 let a najednou by mohly padnout? Zajímavé. Když to bylo nutné, proč se nekácelo v zimě?" ptá se Vladimír Srnka v reakci, v níž naráží na všehoschopnost příbramského odboru životního prostředí.

Ten prý sice kácení povolil, ale pouze v době vegetačního klidu, jak minulý týden sdělila Příbramskému deníku Běla Komancová z odboru životního prostředí. „V prostoru vstupu do lesoparku podél Litavky, vedle Marily, povolil v březnu 2014 orgán ochrany přírody pokácení 12 dřevin (topoly, olše, jasan). Jednalo se o přestárlé a proschlé stromy, ohrožující padajícími větvemi. Kácení bylo povoleno za podmínky, že bude provedeno v období vegetačního klidu. Termín provedení vlastního kácení (červenec 2014) bude předmětem našeho dalšího šetření," uvedla Běla Komancová.

Zprvu se u Litavky v červnu kácelo kvůli rekonstrukci mostu. Ale i to mělo podle úřednice své podmínky. „V červnu 2014 jsme povolili pokácení devíti stromů rostoucích podél komunikace od Marily na Lazec (u vstupu do lesoparku). Kácí se v souvislosti s opravou mostu přes Litavku. Žádosti o kácení podali vlastníci pozemků (stromů). Město Příbram tři stromy, středočeská správa údržby silnic šest stromů," uvedla úřednice. 

"V této věci odbor životního prostředí vede příslušná šetření. Za nepovolené kácení hrozí pachateli pokuta až do výše jednoho milionu korun," informoval v pátek dodatečně mluvčí radnice Ondřej Šlechtický.

Protože bylo potřeba kácet ve vegetačním období, bylo podle odboru podmínkou rozhodnutí, že stromy prohlédne před kácením ornitolog, aby bylo zajištěno, že na stromech v době kácení nebudou obsazená ptačí hnízda. „Pokud jde o náhradu dřevin, středočeská správa údržby silnic již vysadila 12 jasanů podél silnice na jiném místě v Příbrami," dodala Běla Komancová.

Protože je kácení stromů v Příbrami všeobecně velmi citlivé téma, veřejnost je k úbytku jakékoli zeleně vnímavá. Dokonce se proslýchá, že se město chystá „ve velkém" vykácet i stromy v okolí hřiště v ulici 28. října v Příbrami v rámci rekonstrukce hřiště. To zatím radnice nepotvrdila, ani nevyvrátila. „Na rekonstrukci školního hřiště zatím nejsou schválené dotace, takže se o žádném kácení nejedná," sdělil Ondřej Šlechtický.

Jak vidí kácení stromů v době vegetace Pavel Křížek z Ochrany fauny ČR v Hrachově? "Pokud ornitologové zkontrolují stromy a nezačne se s kácením ihned, na zahnízdění ptákům stačí týden. Těžko říci, kolik hnízd plných vajíček nebo mláďat mohlo se stromy padnout, ale v dutinách stromů, a zrovna v lesoparku u Litavky, přežívají léto i netopýři."


Autor: Markéta Lišková

14.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Netradičně přímo při závodě volili účastníci Trailmaniacs.
3

OBRAZEM: Volby na běžeckém závodě na Příbramsku

Ilustrační foto

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Příbramsko – S úderem 14 hodiny se dnes na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení. Volit mohli lidé včera až do 22 hodiny. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení