Alexandr Horváth bydlí už něco přes rok v ubytovně pro bezdomovce. Říká, že je tu celkem spokojený. Měsíčně platí za ubytování asi 1500 korun. Je vyučený číšník, ale kvůli nemoci prý musel práce zanechat a pobírá jen sociální dávky. Teď je pro něj útočiště v ubytovně téměř otázkou života a smrti. Udeřily mrazy a noc strávenou venku by on a ostatní spolubydlící nemuseli přežít.
V příbramské ubytovně může najednou přespávat až deset lidí. Sedm mužů a tři ženy. Teď je tu plno. Za zamřížovanými okny tu přebývají lidé, kteří měli ve svých životech možná o trochu méně štěstí než jiní. Malá místnost, ve které jsou vedle sebe postavené tři palandy a jeden stůl. Přes chodbu je koupelna se základním hygienickým vybavením a samozřejmě teplo, které je pro bezdomovce nyní tak důležité. V tomto prostředí mohou bezdomovci trávit především nejmrazivější dny roku.
Podle informací z příbramského odboru sociálních věcí funguje ubytovna, kterou zřídilo město v roce 1994 pro lidi bez střechy nad hlavou, od 1. listopadu 2008 celých 24 hodin denně. Takový režim potrvá až do konce ledna. Poté budou moci zájemci přijít pouze přenocovat. Nájemníci mají k dispozici také například kuchyňku, ledničku, televizi a nebo i možnost si nechat vyprat oblečení. Panují tu ale přísná pravidla. Opilý nebo problematický člověk tu nemá šanci. Pokud to někdo přežene s alkoholem, má ale možnost přespat v místnostech přes chodbu, kde se nachází záchytka. Jedna taková noc přijde namísto 50 korun, které by zaplatil v ubytovně, na zhruba 1500 korun.
„Celý život jsem žil spokojeně s rodiči a sourozenci, ale protože nás bylo doma hodně a máme malý byt, musel jsem odejít. Domů mě vezmou maximálně na dva na tři měsíce než si najdu něco jiného, a tak jsem tady,” dodal Alexandr Horváth. „Moje největší přání je, mít vlastní střechu nad hlavou, nějakou práci a trochu více peněz.”