VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Povinná účast na vánočním programu města?

Příbram – Odbor kultury oslovil spolky a organizace, které letos získaly dotaci z městského rozpočtu v oblasti kultury s tím, zda se spolek zapojí do městského vánočního programu. Některé spolky ale mají problém se do programu z nejrůznějších důvodů zapojit a obávají se, jak se případná neúčast například promítne do jejich žádosti o finanční podporu v příštím roce.

22.11.2017 AKTUALIZOVÁNO 22.11.2017
SDÍLEJ:

Součástí programu budou i tradiční vánoční trhy.Foto: MěÚ Příbram

Advent začne v Příbrami v sobotu 2. prosince slavnostním rozsvícením vánočního stromu na náměstí TGM. Na každý následující víkend připravuje město na obou největších příbramských náměstích doprovodný program. Právě do něj by se spolky a organizace, které pro letošní rok získaly finanční podporu, měly v rámci reciprocity nějakým způsobem zapojit. Ale v tom je už pro některé z nich problém. „Vadím mi, že po nás chtějí zapojení do vánočního programu už proto, že tím vlastně zadávají téma. Mělo by to být něco vánočního, ale to bohužel v současné době nemáme a dělat něco narychlo je vždycky špatná volba,“ konstatuje vedoucí jednoho ze spolků, který se nepřeje být jmenovaný kvůli tomu, že v současné době se žádá o dotace na příští rok a podle něj kritika by se mohla promítnout do rozhodování o jejím udělení.

Opačný názor ale má místostarosta města Václav Švenda. „Ta účast spolků není míněna jako nějaká povinnost, ale spíš jako jejich zviditelnění na veřejnosti,“ vysvětluje Švenda. Podle něj jde jen o nepochopení jeho žádosti, se kterou se na jednotlivé spolky prostřednictvím dopisu obrátil.

Rozhodně účast ve vánočním programu není podmínkou dotace, ani se nijak nepromítne do žádosti spolku o peníze na příští rok, to by bylo téměř jak za socialismu s povinnou účastí v prvomájovém průvodu,“ uklidňuje spolky příbramský místostarosta.

ROZPORY POŽADAVKŮ

Nicméně trochu v rozporu s jeho slovy je postoj odboru kultury, který spolkům, jejichž nabídka nezapadá do konceptu vánočního programu města, rozeslal email, kde se také uvádí: „Není nutné se účastnit předvánočního času, pakliže Vám to okolnosti nedovolují, ale můžeme se domluvit na účasti při tradičním Tříkrálovém průvodu, který se uskuteční v pátek 5. ledna.“ Z této formulace totiž dobrovolná účast v adventním programu až tak nevyplývá.

ŽÁDOST PŘIŠLA POZDĚ

Podle některých spolků je především žádost od města špatně načasovaná. „Pokud město chce, aby se spolky zapojily do vánočního programu, mělo by minimálně s půlročním předstihem pozvat na setkání jejich zástupce a možnosti spolupráce na programu prodiskutovat. Vzhledem k tomu, že se program odehrává venku, tak například muzikanti příliš hrát v zimě venku nechtějí, podobné je to i s některými divadelními představeními. Navíc by vystoupení mělo aspoň částečně odpovídat vánočnímu ladění, je potřeba ho nazkoušet,“ uvedl zdroj blízký příbramskému deníku, podle kterého je jeden či dva maily koncem října či začátkem listopadu jako příprava na vánoční program jaksi málo.

OPRAVDU RECIPROCITA?

Navíc se v původním mailu, který obsahoval i dopis místostarosty Václava Švendy s prosbou o pomoc s programem, tučně uvádí, že odbor kultury žádá o pomoc v rámci městských dotací a naplnění pravidel pro rok 2017 s recipročním plněním každého žadatele. Ani s touto formulací se některé spolky úplně neztotožňují.

„Podle mě v rámci reciprocity je už jednak pořádání kulturních akcí, na které spolky od města žádají dotaci, za druhé se všude uvádí, že akci město finančně podpořilo a za třetí dost příbramských spolků vystupuje i mimo město nebo bývalý okres, kde tak šíří dobré jméno Příbrami, to si myslím, že je reciprocita dostatečná,“ zlobí se vedoucí dalšího spolku s tím, že často zvou na své akce i členy vedení města, ale zatím marně. „Z minulého vedení někteří členové chodili pravidelně, jiní se aspoň omluvili, ale ze současného vedení města za tři roky, co jsou na radnici, nepřišel zatím nikdy nikdo,“ dodává.

SANKCE PRÝ NEHROZÍ

Problém je i v tom, že o podporu žádají minimálně dva typy spolků. Jedni sami vytvářejí nějaký program, druzí akce pořádají. Právě tento typ spolku má s účastí v adventním programu asi největší potíž. „Pokud se někdo nebude moci zapojit do vánočního programu, tak mu rozhodně nehrozí nějaká sankce. Na jednu stranu bychom sice chtěli, aby když někomu dáváme peníze, tak nám pomohl s programem akcí ve městě, ale rozhodně to není povinnost,“ snaží se mírnit situaci Václav Švenda s tím, že cílem letošního adventního programu je nabídnout především jeho bohatost.

Autor: Radek Ctibor

22.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – středa 13. prosince 2017

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

V Chotilsku se koledy zpívaly v muzeu
47

FOTOGALERIE: V Chotilsku se koledy zpívaly v muzeu

Do boje s drogami se experti vrhají společně. Spojenými silami

Střední Čechy – Novou zbraní v boji s nástrahami návykových látek se má stát krajská protidrogová komise, zřízená jako poradní orgán středočeského radního pro oblast bezpečnosti a ICT Roberta Bezděka (ANO). O jejím ustavení ve středu informovala Helena Frintová z krajského úřadu. S tím, že komise by měla přispět ke koordinaci aktivit směřujících k ochraně jednotlivců před škodami způsobenými užíváním návykových látek, hazardním hraním a před dopady v podobě trestné činnosti.

Dobrovolnými hasiči roku se stali ti březohorští

Příbram /FOTOGALERIE/ - Do ankety Dobrovolní hasiči 2017 se březohorští hasiči nominovali letošním zásahem při požáru rodinného domu v Hornické ulici. Dokonce se jim povedlo získat ze všech přihlášených jednotek nejvíce hlasů. Konkrétně 1970 hlasů. Vítězství jim přineslo skleněnou zásahovou helmu, částku 80 tisíc korun a do vybavení jednotky pak novou motorovou pilu, tablet a novou vysílačku. 

Hornické muzeum vítá stotisícího návštěvníka už deset let

Příbram /FOTOGALERIE/ – Už deset let vítá ve vánočním období Hornické muzeum v Příbrami svého stotisícího návštěvníka. Letos se jím stala Adéla Jandáčková z druhé třídy z malotřídky ZŠ Ořech z Prahy – Západ. Zástupci muzea i města pro ni měli připraveno několik drobných dárků.

Řezníčka s Hruškou čeká Partizan Bělehrad

Plzeň - Fotbalisté Viktorie Plzeň, v jejichž dresu v současnosti nastupují i dva bývalí příbramští hráči Jakub Řezníček a Aleš Hruška, už znají svého soupeře pro první jarní kolo vyřazovací části Evropské ligy. Svěřence trenéra Pavla Vrby čeká srbský Partizan Bělehrad.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT