„V naší zeměpisné poloze je sluneční kotouč nejvíc zakryt Měsícem v 10.45 hodin. Pokud by někdo chtěl pozorovat úplné zatmění, musel by navštívit Faerské ostrovy nebo Špicberky," avizoval s tím, že zatmění jde pásmem přes celou naši planetu a ve Špicberkách je teď takzvaný pás totality a naše republika je již mimo tento pás.

„Plný stín Měsíce má velikost kolem 100 až 150 kilometrů. A když si představíme, že jde přes ´kouli´, která má v průměru 12 tisíc kilometrů, je to zanedbatelné," dodal.

Sedlčanští astronomové vybavili dalekohled vhodným filtrem, který dostatečně zeslabil intenzitu slunečního svitu. Návštěvníkům umožnili i speciální úpravou dalekohledu projekci zajímavého jevu. Varovali zároveň, že pokud by někdo v tomto okamžiku přiblížil rukáv nebo cigaretu k okuláru, začaly by předměty hořet. Během dalších minut opět uzpůsobili dalekohled na „normální dívání."

Oba tito nadšení astronomové by prý uvítali, kdyby se na zajímavé úkazy během celého roku chodilo podívat více školáků. Jaroslav Nádvorník, ředitel 2. ZŠ Propojení potvrdil, že na hvězdárnu školáci příležitostně chodí, například, když bivakují ve škole. Částečné zatmění Slunce ale sledovali ze školního dvorku a o hodinu proti původnímu plánu posunuli tradiční vynášení Morany.

Marie Břeňová