Nepodařilo se to ani v případě Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Dubně. „U nás se stavební práce rozjely až v polovině srpna. Kvůli administraci a úředním průtahům nebylo možné začít dřív," lituje ředitel školy Milan Lehocký. Vytápění poměrně rozsáhlého školního komplexu ale bylo podle Lehockého téměř neúnosné a jednou k tomu muselo dojít. Učení a praxe v rámusu a stavebním nepořádku to nejde dost dobře dohromady. A tak studenti musejí občas „přetrpět" nějakou tu volnou hodinu, kdy musí výuka ustoupit stavebním pracím.

„Nejtěžší období už máme za sebou, využili jsme pro ty náročné vnitřní práce podzimní prázdniny a zařídili jsme studentům volný celý týden," konstatuje Lehocký.

Praktická výuka už může celkem bez problémů začít v dílnách D1 a třetí patro ve školním pavilonu, kde se zatepluje strop, by mělo být dnes podle ředitele už zase připraveno pro teoretické vyučování. Stavební práce by měly skončit ještě v prosinci.

Cílem projektu Operačního programu Životního prostředí je snížení energetické náročnosti areálu školy. O financování se postaral Státní fond životního prostředí, Fond soudržnosti a Středočeský kraj.
Další novinkou v učilišti je aktualizace učebních oborů.

„Snažíme se pravidelně vytvořit nabídku tak, aby vyhovovala měnícím se potřebám trhu práce i zájmu budoucích studentů. S více než ročním předstihem jsme začali připravovat nový obor nástavbového studia Bezpečnostní služby. Hlavním cílem bylo, abychom byli schopni nabídnout obor připravující budoucí pracovníky ochrany organizací a firem, složek Integrovaného záchranného systému, policisty, strážníky obecní policie a pracovníky vězeňské služby," vysvětluje Milan Lehocký.

Současnou výhodou studia je, že z neměnného tříletého oboru (zámečník, instalatér, automechanik a elektrikář), je možné navázat na maturitní obor Bezpečnostní služby. A komu vydrží chuť a bude chtít pokračovat, může podle Lehockého využít tříletého bakalářského studia na Vysoké škole evropských a regionálních studií (VŠERS) v Příbrami, s níž učiliště spolupracuje.

Aktuální obory:

Čtyřleté obory s maturitou:
- Požární technika, ochrana a prevence
- Průmyslová elektronika a zabezpečovací systémy
- Mobilní komunikace a webdesign
- Autotronik

Dvouleté nástavbové obory:
- Bezpečnostní technik
- Provozní technik
- Provozní elektrotechnik

Tříleté obory s výuč. listem:
- Automechanik
- Instalatér
- Elektrikář
- Zámečník