Co návštěvníci uvidí?
„Zájemcům o studium a jejich rodičům nabídneme podrobnou prohlídku školy a jejího vybavení, ukázky činností jednotlivých učebních oborů, slavnostní tabule, barmanskou show, drobné ochutnávky nebo flambování. Lidé si mohou zakoupit adventní věnce nebo třeba cukrářské výrobky, otevřena bude školní restaurace i kadeřnictví.“

Po jakých oborech je tradičně největší poptávka?
„Vždy po oborech kuchař-číšník a kadeřník. Ale pravidelně otevíráme i tříleté učební obory cukrář, mechanizátor lesní výroby a klempíř nebo zámečník. Zájemci se mohou hlásit i na další obory jako mlékař, zahradník, řezník-uzenář či zemědělec nebo na čtyřleté maturitní Mechanik strojů a zařízení a Zemědělský podnikatel. A velký zájem je také o maturitní nástavbové studium v denní i dálkové formě.“

O jakou formu je větší zájem?
„Velký je o obě, ale trochu větší, což mě neustále překvapuje, o dálkovou. Když jsme před šesti lety s tímto studiem začínali, nebrali jsme ho jako trvalou součást školy. Mysleli jsme si, že uděláme jeden, dva ročníky a pak si dáme několikaletou pauzu. Ale zájem uchazečů nás přesvědčuje o tom, že se již stal na dlouhou dobu součástí nabídky naší školy.“

Proč jste k této formě studia přistoupili?

„Dálkové studium se do sedlčanské školy vrátilo po bezmála patnácti letech. Důvodů, proč k němu učiliště přistoupilo, bylo více. Jednak jsme chtěli využít volné kapacity školy a dále velké poptávky dospělých, kteří si chtěli doplnit maturitu. Ta trvá stále, maturitu dnes požaduje hodně zaměstnavatelů. Nejmladší mají tříletý odstup od absolvování učiliště, což je podmínka přijetí, nejstarším je i k padesáti.“

Karel Souček