Vedení školy se na výuku angličtiny podařilo oslovit Žanetu Doležalovou. Jakým způsobem bude výuku angličtiny praktikovat? „To, co paní učitelka obvykle říká v češtině, budu říkat anglicky. Měl by být zpočátku ve třídě malý pomocníček překladatel v podobě loutky," přiblížila svou úlohu učitelka ještě před svou úplně první vyučovací hodinou. Víc už prozradí následující rozhovor.

Sálá z vás nadšení, zřejmě se na výuku angličtiny těšíte, je to tak?
Moje dcera Andrejka by měla jít do školky v listopadu a řešila jsem, co vlastně budu dělat. Do toho mi zavolala paní ředitelka s nabídkou vyučovat angličtinu v bilingvní třídě a já to vzala jako výzvu. Angličtinu zbožňuji, je to takový můj celoživotní bonbónek. Od třetí třídy se jí učím, pak na gymplu, vysoká škola, rok a půl v Anglii, nějaké certifikáty, učím soukromě, učila jsem na základních školách, pracovala jsem pro jazykovou školu, pro mě je to prima jazyk, srdcovka. Kdysi jsem rozjížděla jazykový tábor a dneska šlape, to je můj cíl i tady. Myslím, aby se angličtina stala součástí života dětí.

Základ úspěchu vzdělávání závisí na správném začátku. Kromě toho, že škola má za sebou rok přípravné třídy, která se podle slov paní ředitelky osvědčila, se letos začínají seznamovat děti v první třídě s angličtinou. Jak tento způsob výuky bude probíhat a kterých předmětů se týká?
O dvojjazyčnou výuku byl mezi rodiči velký zájem, takže vznikly dvě třídy. V jedné je dvacet, ve druhé dvaadvacet dětí. Koncepci výuky jsem postavila na tom, že to, co normálně učitel říká v češtině, bude říkat v angličtině. Měl by tam být alespoň zpočátku nějaký pomocníček překladatel, nějaká loutka, domlouvali jsme se na pejskovi. Motivací při hudební výchově je hra s jazykem – písnička, říkanka. Při samostatné práci v rámci výtvarné výchovy budou děti kreslit, tam není co řešit, ale žádné slovníčky děti nemají, neumějí číst, takže to vše bude probíhat formou hry. Aby získaly náboj, ten pojem o tom jazyce, aby to pro ně bylo normální a přirozené. Aby, když například řeknu stand up, se postavily. Na těchto základech je založená třetí, čtvrtá třída v angličtině běžně.

Děti budou muset odpovídat v angličtině?
Vůbec nebudou muset odpovídat, oni ten jazyk většinou neznají. Některé z kroužku pár věcí znají, vědí, že take yelow znamená, aby si vzaly žlutou, ale většina se s jazykem ještě nesetkala. K jednoduchému odpovídání se ale časem pravděpodobně dopracujeme. Dětičky se velice rychle naučí jednoduché věty.

Kolikrát týdně?
Bude to jedna hodina hudební výchovy a dvě hodiny výtvarné práce, takže tři hodiny týdně budou mít v angličtině.