Na některých místech se obnovila pastva a kosení, na jiných stále nachází své využití vojenská technika. Pro obnovu vzácných stanovišť ochrana přírody v některých případech využívá i řízené požáry.


Konkrétním příkladem druhu, který by bez těchto zásahů časem zmizel, je kuňka žlutobřichá. Tu můžete najít na Felbabce u Jinců. Kuňce žlutobřiché vyhovuje otevřená krajina se strženými drny trávy, výmoly, tůňkami a sítí cest. Z naší krajiny postupně mizí, protože ubývají tůňky či blátivé kaluže, které s oblibou vyhledává. Neprospívá jí ani zarůstání podmáčených míst vysokou travou, ve které se obtížně pohybuje. K životu potřebuje drobné vodní plochy ve spojení s narušovaným a obnažovaným půdním povrchem. Místa, kde žije, proto chrání evropská soustava chráněných území Natura 2000. 

Příbramský místostarosta Václav Švenda(TOP 09).
S konečnou podobou nového aquaparku se lidé seznámí v listopadu


Právě takovou krajinu čtvrtého října pomáhala vytvořit za pomoci vojenské techniky Armáda ČR. Akci iniciovala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Brdy ve spolupráci s Hornickým muzeem Příbram. Jejich pracovníci celou akci řídili, vymezili trasy a zvolili optimální termín provedení.

Omezení provozu na Mírovém náměstí v Dobříši je způsobeno rekonstrukcí vodovodního a kanalizačního řádu
Omezení provozu na dobříšském Mírovém náměstí potrvají až do prosince


„Pro kuňky v podstatě není lepší prostředí než soustava zaplavených vyježděných kolejí, kaluží a tůní v částečně prostupném terénu. To prospívá nejen kuňkám – díky narušení terénu se zde dokáží uplatnit i méně konkurenčně zdatné druhy rostlin, suchozemská i vodní stanoviště jsou obývána širokou škálou bezobratlých, drobné vodní plochy využívá k rozmnožování i celá řada dalších druhů obojživelníků, dobře osluněné odlesněné plochy a okraje cest jsou rájem pro plazy,“ vysvětluje Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Brdy.