VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Údržbou městské zeleně se města vzájemně inspirují

Příbramsko /INFOGRAFIKA, ANKETA/ – S příchodem jara vzniká městům každoročně starost o městskou zeleň a většina z nich si za to o části veřejnosti vyslechne kritiku například, že není včas posekaná tráva, na trávnících jsou vyšlapané cestičky anebo se kácí a prořezává příliš či naopak málo. Přesto se města snaží každoročně do městské zeleně investovat a aspoň trochu se veřejnosti zavděčit. Zvlášť před blížícími se komunálními volbami.

24.5.2018
SDÍLEJ:

Dobříšské náměstí čeká rekonstrukce.Foto: Deník / Radek Ctibor

Letošním „hitem“ v Příbrami bylo vysazení krokusů, narcisů a tulipánů na některé zelené plochy ve městě. Toto zpestření sice nebylo novinkou, protože poprvé se jarní květiny vysadily v loňském roce, ale letos je veřejnost víc zaregistrovala i díky masivní propagaci města je jeho facebookových stránkách, kde veřejnost nad fotografiemi samou radostí rozplývala.

„Loni na veřejnou zeleň město vynaložilo částku 9 454 879 korun. Mezi nejnákladnější položky patřilo sekání trávy, které vyšlo na téměř pět miliónů, dále pak kácení a řez dřevin za 2 137 882 korun a úklid listí, který stál město 1 051 936 korun,“ uvedla tisková mluvčí města Pavlína Svobodová, podle které technické služby Příbram jako každý rok chystají pro obyvatele a návštěvníky města rozšíření v oblasti květinové výzdoby. „Tentokrát se jedná se o doplnění mobiliáře o několik květinových pyramid, které budou instalovány v tomto týdnu,“ dodala Svobodová.

Přes zimu město také upravilo keře a stromy na svých pozemcích v okolí Svaté Hory. Byly odstraněné především náletové dřeviny a asi padesátka stromů, které ohrožovaly bezpečnost návštěvníků dominanty města. „Hledali jsme rozumné řešení, jak Svatou Horu zviditelnit ze všech pohledů a zároveň zachovat stromy, které jsou zdravé a které se tam hodí,“ uvedl příbramský místostarosta Václav Švenda.

V Dobříši je do údržby zeleně je zahrnuto sekání celkem 36 hektarů travnatých ploch po celém městě. „Probíhající seče může každý sledovat veřejně na stránkách města v aplikaci Mapa sekání zeleně. Aplikace je mapa města, rozdělená do jednotlivých ploch a po kliknutí do plochy se objeví na postranním panelu informace jako je název plochy, datum sekání. Informace jsou neustále aktualizovány,“ uvedla nedávno v městském zpravodaji radní pro bezpečnost a správu majetku města Markéta Čermáková. Většinu travnatých ploch seká firma Dokas Dobříš na základě smlouvy s městem.

Do údržby zeleně spadá i údržba stromů a keřů, kácení stromů, zákonem stanovená nová výsadba a následná péče. Dále sem patří podzimní i jarní úklidy listí v celém území města. Koncepce údržby městské zeleně je stanovena směrnicí, schválené radou města v dubnu 2017. „Ta rozděluje město do tří intenzívních tříd, lišících se počtem sečí 6 – 8x za rok, druhem a četností dalších prací. Předpokládané práce ale musí být kryty finančně, a tak se musel rozpočet oproti jiným létům navýšit, aby bylo možné schválenou koncepci dodržovat,“ vysvětluje Čermáková.

Radnice také plánuje v nejbližší době zahájení rekonstrukce Mírového náměstí, jejíž součástí bude i jeho osázení okrasnou zelení. V loňském roce bylo na péči o zeleň plánováno 6,87 mil. Kč a vynaloženo 6,76 milionů korun. Pro letošní rok rozpočet počítá s částkou sedm a půl milionu a je tedy o 11% vyšší než v roce 2017.

Město Sedlčany pečuje o 15 hektarů travnaté plochy, které seká třikrát ročně. Dětská hřiště, areály školek a náměstí jsou sekány dle potřeby tak, většinou asi 1x za 14 dní. V roce 2017 bylo v Sedlčanech na péči o zeleň plánováno 2,73 mil. Kč a vynaloženo 2,7 milionů korun.

Vzhledem k tomu, že Dobříš i Sedlčany jsou zhruba stejně veliká města, chtějí toho dobříšští využít a inspirovat se v Sedlčanech úpravou zeleně na hlavním náměstí TGM, pro plánované úpravy Mírového náměstí v Dobříši. Proto si domluvilo vedení města s představiteli Sedlčan schůzku, jejímž tématem bude nejen péče o okrasnou zeleň a možnost finálních úprav dobříšského náměstí při plánované rekonstrukci, ale i dobříšská koncepce údržby zeleně a webová aplikace Sekání zeleně, která odborníky z nedalekého města velmi zaujala.

Naopak podobně se na Dobříši inspirovala Příbram se zmiňovanými květinovými pyramidami, na které vedení města například loni upozorňovali především prostřednictvím sociálních sítí příbramští obyvatelé, kteří Dobříš loni navštívili.

Autor: Radek Ctibor

Nahravá se anketa
24.5.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Pracovníci vnitřní poštovní služby Pracovníci 17 000 Kč

Pracovníci vnitřní poštovní služby Pracovníci vnitřní služby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice: pracovníci vnitřní služby, Co bude Vaší náplní práce?, - příprava zásilek do firem a domácností (nakládka/vykládka/třídění a manipulace), - zpracování přijatých zásilek (jejich skenování a zadávání do IS), - pracovat budete ve směnném provozu, Co byste měl mít?, - SŠ vzdělání s výučním listem , - odolnost vůči stresu a fyzické zátěži, - aktivní přístup k zadaným úkolům a k jejich plnění v požadované kvalitě, - spolehlivost a pečlivost, Proč pracovat právě u nás?, - Náborový příspěvek 15 000 Kč, při nástupu do 31.7. 2018, - Naučíme Vás vše, co budete k práci u nás potřebovat., - Dostanete pracovní smlouvu a jistotu pravidelného výdělku s výplatou na den přesně., - Díky 37,5hodinové pracovní době Vám zbyde čas i pro Vás nebo pro rodinu., - Volno si užijete i o 5týdenní dovolené., - Máme pro Vás i další benefity (stravenky v hodnotě 70 Kč, ubytování ve firemních rekreačních zařízeních, příspěvky na dovolenou a dětské tábory, volno pro rodiče, aj.)., Nástup: od 1.7.2018 do 30.6.2019 (sml. na 1 rok). Mzda: 17 000,- až 19 000,- Kč, Kontakt: Procházková Romana Ing., tel.: 954 401 416, e-mail: prochazkova.romana@cpost.cz, Místo výkonu práce: ČESKÁ POŠTA, státní podnik Depo Příbram, Zdabořská č.p. 494, Příbram V-Zdaboř. Pracoviště: Česká pošta, státní podnik depo příbram, Zdabořská, č.p. 494, 261 01 Příbram 1. Informace: Romana Procházková, +420 954 401 416.

Výroba - Výroba Ruční balič 14 000 Kč

Ruční baliči Balící činnost, skladování a manipulace s nákladem. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Pozice: balící činnost, skladování a manipulace s nákladem, OC, Nástup: ihned. Mzda: 14 000,- až 17 000,- Kč, Kontakt: Dovganiuc Zinovioa, tel.: 775 788 884, e-mail: zinovia.dovganiuc@anizvod.cz, Místo výkonu práce: ANIZVOD s.r.o., provozovna Dolní Hbity č.p. 98, 262 62 Dolní Hbity. Pracoviště: Anizvod s.r.o., provozovna, 262 62 Dolní Hbity. Informace: Zinovia Dovganiuc, +420 775 788 884.

Výroba - Výroba Montážní dělník 14 800 Kč

Montážní dělníci výrobků z kovů Montážní dělníci - zámečníci. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14800 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice: montážní dělníci - zámečníci, Pracovní náplň: čištění, odjehlování plechů, broušení a manipulace s díly z plechů , vrtání, bodování, nýtování plechů, lisování spojovacích prvků, Požadavky: manuální zručnost a pečlivost, spolehlivost , Nabízíme: práci na HPP přímo u zaměstnavatele, jistotu pravidelného výdělku, nástupní mzdu zohledňující znalosti a praxe v oboru, odměnu za plnou pracovní docházku, stravenky či závodní stravování, neformální firemní akce (večírky, sportovní aktivity), možnost využití benefitů firmy (sportovní či relaxační aktivity), vzdělávání (výuka anglického jazyka, technické kreslení), nástup dle dohody, náborového příspěvek v celkové výši 9 000 Kč, možnost příspěvku na ubytování , Nástup: od 12.6.2018 na dobu určitou na 1 rok. Mzda: 14 800,- Kč, Kontakt: Klimešová Lucie, tel.: 318 406 403 - po - pá 7:00 - 15:30 hod., e-mail: lucie.klimesova@geomine.cz, i osobně - Geomine a. s. Husova 570, Příbram, Místo výkonu práce: Geomine a.s., Husova č.p. 570, Příbram VI-Březové Hory. Pracoviště: Geomine a.s., Husova, č.p. 570, 261 01 Příbram 1. Informace: Lucie Klimešová, +420 318 406 403.

Kultura a sport - Kultura a sport Návrháři (grafici) reklamní, 15 000 Kč

Návrháři (grafici) reklamní, komerční, propagační Grafik/grafička. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: grafik/grafička, OC, Možnost plný i zkrácený úvazek., Požadavky:, výborná znalost programů ADOBE, ŘP výhodou ( není nutný ), grafické cítění a kreativita., Nástup možný ihned., Mzda: 15 000,- Kč., Kontakt:Ječmínková Šárka, e-mail: zakazky@galio.cz, Místo výkonu práce:Galio marketing s.r.o., 28. října č.p. 24, Příbram VII. Pracoviště: Galio marketing s.r.o., Žižkova, č.p. 708, 261 01 Příbram 1. Informace: Šárka Ječmínková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Venkovní bazén v Příbrami.

Pára v příbramském bazénu má nový generátor

Středočeské kulturní dědictví má novou digitální střechu
2

Poklady z historie jsou na internetu

Motorkáři se společně s policií seznámili s bezpečnostní na silnicích

Dlouhá Lhota – Za loňský rok zemřelo na českých silnicích 60 motocyklistů. Policie ve spolupráci právě s motorkáři se proto rozhodla uspořádat akci, která by toto číslo chtěla snížit pod známým heslem motorkářů „kolama dolů“.

Krásná žena z Orientu, Ruska či Uruguaye? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny A

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či náměstích. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaší favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vynesení verdiktu v Rathově kauze už nic nebrání

Střední Čechy – K vyhlášení verdiktu zřejmě u Krajského soudu v Praze spěje táhnoucí se kauza údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami Středočeského kraje. Příští týden ve středu by se měla završit jedna z etap případu spojovaného ponejvíce se jménem někdejšího hejtmana Davida Ratha (který jakýkoli podíl na manipulaci se zakázkami i braní úplatků vytrvale a důrazně odmítá).

Nenechte si vzít dvouměsíční prázdniny, jinak se zblázníte, radí učitelům Svěrák

Příbram – Zahradní slavnost ZŠ Jiráskovy sady navštívil společně s dětmi, rodiči a současnými i bývalými pedagogy a žáky také vzácný host herec, scénárista, textař, držitel Oscara za film Kolja a také vystudovaný učitel Zdeněk Svěrák.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT