Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úklid kolem ubytoven ukázal, že jejich obyvatelé nejsou lhostejní

Příbram – Je pondělí dopoledne. Že je kolem příbramských ubytoven Pod Čertovým pahorkem živo, není v tuto denní dobu nic neobvyklého. Jenomže tentokrát žádné nemístné pokřikování. Uklízí se. Není tu pusto prázdno, jak se očekávalo. Akce v podobě říjnového úklidu vyvolaná příbramskou radnicí zabrala.

5.10.2015
SDÍLEJ:

Říjnový úklid kolem ubytoven. Foto: Deník/Kateřina Chourová

Nejmenší ze sedmi dětí Jany Dičové pozoruje z kočárku zaparkovaného na trávníku svou mámu, jak se starším bratrem pohrabuje trávník. „Nepořádek byl i před mým balkonem. Doma mám uklizeno a uvařeno, tak jsem se přidala. Děti se aspoň vyběhají," říká Jana Dičová, která momentálně pečuje o čtyři děti. Jedno je ve škole, druhé ve školce a dva se účastní úklidu. Téměř ideální stav, který ve všech domácnostech neplatí. Dokazují to skupinky přihlížejících dětí školního věku, které z různých důvodů ve škole prostě nejsou.Říjnový úklid kolem ubytoven.

Množství lidí, které úklid vylákal ven, dokazuje, že snahy o nápravu renomé často diskutovaných problematických ubytoven mají něco do sebe. Zabránit záškoláctví, zneužívání příspěvků na bydlení, vandalství a násilí nelze, ale výsledky se dostavují. Na lepší komunikaci se bezesporu poslední roky podílí příbramská Farní charita, již dobře známý nízkoprahový klub Bedna a město, které při podobných sociálně zaměřených akcích zastupuje místostarostka Alena Ženíšková, bývalá šéfka Farní charity. Účastí při včerejším zahajovacím úklidu je mile překvapena. „My jsme k akci dělali dlouhodobě osvětu a samozřejmě jsme zapojili i majitele ubytoven Stavusu pana Šimků, který nám s tím intenzivně pomáhal," připomíná místostarostka Ženíšková.

Do dvoufázového říjnového úklidu, k němuž se může připojit kdokoli, je v rámci prevence kriminality zapojena i městská policie a příbramská nezisková organizace Magdaléna pečující o prevenci a léčbu drogově závislých. Kontejner potřebný pro úklid větších kusů zajistily Technické služby Příbram.

Na injekční stříkačky rukavice nestačí

Říjnový úklid kolem ubytoven.

Jak správně sebrat při úklidu injekční stříkačku, předem informovala Petra Štvánová z o.p.s. Magdaléna pro drogově závislé (na snímku). „Hlavně na injekční stříkačky nesahat. Mají za úkol mě zavolat a já to seberu pinzetou do kontejneru, který od nás má i městská policie. Jednu stříkačku našla paní a já jsem už taky jednu našla," poznamenala Petra z Magdalény, která je i na okolí ubytoven „pod čerťákem" běžně při svých programech zaměřená. Jsou nějaká typická místa, kde je potřeba dávat si pozor na zranění od použité jehly? „To se nedá přesně lokalizovat. Nacházíme je ve městech i na vesnici. Ale všeobecně kolem odpadkových košů, laviček, v parcích…" dodává Petra Štvánová.

Do úklidu se zapojilo i několik škol

Poslední dvě říjnové akce se budou konat ve čtvrtek a v pátek: V rámci preventivně naučné akce se do úklidu města zapojí i žáci některých základních a středních příbramských škol se svými učiteli. „Žáci budou samozřejmě důkladně poučeni o bezpečnosti práce, doprovázet a pomáhat jim budou strážníci a asistenti prevence kriminality Městské policie Příbram. Uklízet se budou veřejná sportoviště, zelené plochy, veřejná prostranství, dětská hřiště a okolí škol," informuje mluvčí radnice Pavlína Svobodová. Technické služby zajišťují přistavení kontejnerů, Městská policie zajišťuje ochranné pomůcky a pytle na odpad a společně s asistenty prevence kriminality dohlédnou nad zdárným průběhem akce. Všechny dílčí úklidové akce se konají za spolupráce Města Příbram, Technických služeb, Městské policie Příbram, se zapojením dobrovolníků z řad nájemníků ubytoven, Azylového domu Příbram, neziskových organizací (NZDM Bedna, Magdaléna, Alka) a dalších. Pro dobrovolníky je po práci připraveno malé občerstvení v podobě plněné bagety a pití.

Autor: Markéta Lišková

5.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jedna z volebních místností v Dobříši byla v areálu Základní školy Dobříš, Lidická
124

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Lepší sedadla a třetí rozměr vrátily diváky do příbramského kina

Příbram – Jeden čas to s kinem vypadalo především kvůli návštěvnosti dost bledě, ale to je nyní už minulostí. Za první pololetí letošního roku byl průměrných počet 102 diváků na každé promítání. Příbramské kino je tak na druhém místě v návštěvnosti ze 188 sledovaných kin z celé republiky. Do těchto statistik se ale nezapočítávají multiplexy.

Papežem vyznamenaný skautský vedoucí navštívil Dobříš

Dobříš /FOTOGALERIE/ - Ve středu 11. října uspořádalo místní skautské středisko v Pastoračním centru sv. Tomáše v Dobříši kulturní podvečer. Na programu bylo promítání dokumentárního filmu o historii českého skautingu Skauti bez lilie.

AKTUALIZOVÁNO

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

Střední Čechy – Jednání za zavřenými dveřmi bylo delší, než se původně očekávalo – a jeho výsledkem se nestalo rázné bouchnutí do stolu, čemuž mohla nasvědčovat silná slova zaznívající na sklonku minulého týdne i ještě tento čtvrtek. Tak se vyvinula páteční schůzka představitelů krizí zachvácené koalice vládnoucí Středočeskému kraji – zástupců ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. Účastníci se shodli, že se u jednacího stolu setkají opět za týden – příští pátek.

Lupič se na místo loupeže nechal dovézt taxíkem

Kamýk nad Vltavou – Netradiční způsob dopravy na místo činu zvolil lupič, který se rozhodl přepadnout poštu v Kamýku nad Vltavou. Na místo činu i z něj se totiž nechal odvézt taxíkem. Nyní už v policejní cele zřejmě přemýšlí nad tím, kde měl jeho plán chybu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení