Nejmenší ze sedmi dětí Jany Dičové pozoruje z kočárku zaparkovaného na trávníku svou mámu, jak se starším bratrem pohrabuje trávník. „Nepořádek byl i před mým balkonem. Doma mám uklizeno a uvařeno, tak jsem se přidala. Děti se aspoň vyběhají," říká Jana Dičová, která momentálně pečuje o čtyři děti. Jedno je ve škole, druhé ve školce a dva se účastní úklidu. Téměř ideální stav, který ve všech domácnostech neplatí. Dokazují to skupinky přihlížejících dětí školního věku, které z různých důvodů ve škole prostě nejsou. close Říjnový úklid kolem ubytoven. zoom_in

Množství lidí, které úklid vylákal ven, dokazuje, že snahy o nápravu renomé často diskutovaných problematických ubytoven mají něco do sebe. Zabránit záškoláctví, zneužívání příspěvků na bydlení, vandalství a násilí nelze, ale výsledky se dostavují. Na lepší komunikaci se bezesporu poslední roky podílí příbramská Farní charita, již dobře známý nízkoprahový klub Bedna a město, které při podobných sociálně zaměřených akcích zastupuje místostarostka Alena Ženíšková, bývalá šéfka Farní charity. Účastí při včerejším zahajovacím úklidu je mile překvapena. „My jsme k akci dělali dlouhodobě osvětu a samozřejmě jsme zapojili i majitele ubytoven Stavusu pana Šimků, který nám s tím intenzivně pomáhal," připomíná místostarostka Ženíšková.

Do dvoufázového říjnového úklidu, k němuž se může připojit kdokoli, je v rámci prevence kriminality zapojena i městská policie a příbramská nezisková organizace Magdaléna pečující o prevenci a léčbu drogově závislých. Kontejner potřebný pro úklid větších kusů zajistily Technické služby Příbram.

Na injekční stříkačky rukavice nestačí

close Říjnový úklid kolem ubytoven. zoom_in

Jak správně sebrat při úklidu injekční stříkačku, předem informovala Petra Štvánová z o.p.s. Magdaléna pro drogově závislé (na snímku). „Hlavně na injekční stříkačky nesahat. Mají za úkol mě zavolat a já to seberu pinzetou do kontejneru, který od nás má i městská policie. Jednu stříkačku našla paní a já jsem už taky jednu našla," poznamenala Petra z Magdalény, která je i na okolí ubytoven „pod čerťákem" běžně při svých programech zaměřená. Jsou nějaká typická místa, kde je potřeba dávat si pozor na zranění od použité jehly? „To se nedá přesně lokalizovat. Nacházíme je ve městech i na vesnici. Ale všeobecně kolem odpadkových košů, laviček, v parcích…" dodává Petra Štvánová.

Do úklidu se zapojilo i několik škol

Poslední dvě říjnové akce se budou konat ve čtvrtek a v pátek: V rámci preventivně naučné akce se do úklidu města zapojí i žáci některých základních a středních příbramských škol se svými učiteli. „Žáci budou samozřejmě důkladně poučeni o bezpečnosti práce, doprovázet a pomáhat jim budou strážníci a asistenti prevence kriminality Městské policie Příbram. Uklízet se budou veřejná sportoviště, zelené plochy, veřejná prostranství, dětská hřiště a okolí škol," informuje mluvčí radnice Pavlína Svobodová. Technické služby zajišťují přistavení kontejnerů, Městská policie zajišťuje ochranné pomůcky a pytle na odpad a společně s asistenty prevence kriminality dohlédnou nad zdárným průběhem akce. Všechny dílčí úklidové akce se konají za spolupráce Města Příbram, Technických služeb, Městské policie Příbram, se zapojením dobrovolníků z řad nájemníků ubytoven, Azylového domu Příbram, neziskových organizací (NZDM Bedna, Magdaléna, Alka) a dalších. Pro dobrovolníky je po práci připraveno malé občerstvení v podobě plněné bagety a pití.