Většinou nevědí, kam skočit dříve, bez jejich příjmu se neobejde rodinný rozpočet a mnohdy je trápí existenční obavy. Navíc si uvědomují zvýšenou finanční a rodičovskou odpovědnost vůči dětem. Z tohoto začarovaného kruhu pomůže přítelkyně, babička nebo solidní úklidová firma. Jak ale najít slušnou firmu, aby ženy nenaletěly podvodníkům? Nikdy není dobré obracet se o pomoc na ochotného jednotlivce. Mohlo by se stát, že najdou svůj byt dokonale vybílený. Mnohdy postačí zkušenosti druhých.
 
„Před rokem jsem měla byt po rekonstrukci a nutně jsem potřebovala pomoci s úklidem. Obrátila jsem se na příbramské firmy, ale setkala jsem se buď s neochotou nebo mi nabízely pozdější termín, což mi nevyhovovalo,“ sdělila Deníku Radoslava Veselá, současná majitelka malé příbramské úklidové
firmy, která se na základě svých neblahých zkušeností rozhodla založit svou vlastní úklidovou firmu.
 
„Hodně jsem se naučila v Praze, tam byla lepší kvalita služeb zákazníkům. Mám ve svém okolí hodně kamarádek a žádná z nich nestíhá s úklidem. Vloni jsem byla před Vánocemi nešťastná, potřebovala jsem rychle uklidit a nikdo nevyhověl mým požadavkům. Tak jsem se rozhodla založit si vlastní úklidovou firmu,“ dodala Veselá.
 
Internetové stránky obsahují na Příbramsku několik firem, které nabízejí své služby týkající se úklidu na stavbách, ve firmách, ale i kompletního úklidu v domácnosti. Záleží však také na financích. Na kolik vlastně vyjde taková placená pomocná ruka? „Pokud si majitel bytu sjedná úklid jednou týdně v pátek, nechá si zalít květiny, vyžehlit prádlo, zkrátka provést běžný úklid, který je nezbytný, může se připravit na 2500 korun měsíčně. Cena zahrnuje daň z přidané hodnoty,“ řekla Ivana Pajtaiová, majitelka příbramské úklidové firmy. Podle ní záleží především na důvěře, protože služeb úklidových firem využívá za poslední roky stále více lidí. A nejen ženy, ale i muži profesionálové, svobodní pánové se obracejí na placené hospodyně. Tyto služby často trvají několik let. Spolehlivá pracovnice tak získává i doporučení k dalšímu zákazníkovi. Diskrétnost zaměstnanců úklidové firmy je plně zaručena.
 
„Objednávají si nás i opravdu bohatí lidé. Jejich příbytky mívají i čtrnáct místností. Jde také o dlouhodobé pracovní vztahy, takže nikdy bych neprozradila, ke komu chodíme uklízet. Teď před svátky, kdybychom přijali dalších třicet zaměstnanců, ani tak bychom nestíhali,“ doplnila Pajtaiová. Naskýtá se otázka. Kdo pomáhá s předvánočním úklidem plně vytížené pracovnici z úklidové firmy? „My prostě před svátky naklizeno nemáme. Přišly jsme už dávno na to, že největší nepořádek je po svátcích. Potom teprve pořádně uklízíme doma,“ dodala Pajtaiová