„Od Středočeského kraje jsme získali dotaci kolem 2,5 milionu korun na opravu střechy, ale i tak budeme muset z rozpočtu doplatit asi 1,2 milionu korun. Stavba by měla začít na jaře, už máme vybraného i dodavatele, takže nám nic nebrání v tom stavbu stabilizovat,“ uvedl jinecký starosta Josef Hála.

V současné době ale městys připravuje žádosti o další dvě dotace. První by měla být tzv. Norských fondů na záchranu technických památek. „Pokud uspějeme, tak by se to realizovalo v rámci stavby, kdy došlo i na opravu fasády, výměnu dveří a oken a nějaké částečné úpravy vnitřních prostor, abychom mohli alespoň polovinu objektu využít na propagaci historie hutnictví v Brdech,“ vysvětlil Hála.

Žádost o druhou dotaci by měla zajistit oplocení objektu, zajištění vody a kanalizace. „Máme už povolení na veřejné osvětlení a chceme dát dohromady i ty venkovní prostory. Plánujeme tam nějaký letní amfiteátr, ale také stavbu hutí a pecí v poměru jedna ku třem, nebo jedna ku čtyřem, které by názorně ukazovaly zpracování železa, chceme tam udělat i milíř na výrobu dřevěného uhlí, který by byl samozřejmě funkční a občas by se v něm nějaké to dřevěné uhlí vyrobilo,“ přiblížil další záměry s objektem jinecký starosta.

Huť Barbora se může pochlubit unikátními stropy. Pracovala na základě progresivních technologických prvků, které se potom aplikovaly do hutí na území Rakouska-Uherska. Založil ji hrabě Rudolf Vrbna na počátku 19. století. Do provozu byla uvedena roku 1810. Její specializací bylo odlévání litinových trubek. Vyráběly se zde ale i další strojní součásti a houskové železo pro hamry.

Provoz trval do roku 1874, kdy už nedokázala konkurovat okolním hutím. Jméno získala po manželce majitele. Pak zde byla až do 50. let 20. století pila. Poté objekt sloužil jako skladiště zemědělského družstva. V roce 1989 jej získali soukromí vlastníci.

„V Evropě existovaly jen dvě takové huti, druhá je ve Francii,“ upozornil starosta. Zatímco ve Francii se zachovala jen samotná huť, v Jincích se dochovaly i okolní stavby. Po opravě chce vedení města v huti zřídit muzeum hutnictví, prezentovat trilobity a vytvořit multifunkční prostor pro venkovní kulturní a společenské akce. Část objektu hodlá věnovat rodákovi, houslistovi Josefu Slavíkovi.