V posledních letech se čím dál více mužů zapojuje do propagace prevence proti rakovině prostaty – nechávají si po celý listopad narůst knír. Co si o této akci myslíte?
Každá akce na podporu osvěty, týkající se této zákeřné choroby je vítaná. Listopadová akce, tedy Movember, navíc nepostrádá vtip. Knír si nechávají narůst známé osobnosti, které se objevují v médiích, což je výborná propagace akce.

Jak jsou na tom Příbramáci?
Povědomí o akci a jejím významu v posledních letech pomalu narůstá. Tento rok dokonce zdvihl prapor urologického oddělení jeden náš lékař. Poznáte jej tak, že knírem a pohyby připomíná bývalého zpěváka kapely Queen, kterým byl Freddie Mercury.

Zajímají se díky tomu o tuto nemoc více? Chodí více na preventivní prohlídky?
Preventivních prohlídek jednoznačně přibývá. Je to výsledek mnoha akcí, článků, pořadů v médiích, tedy i Movemberu.

Co o této nemoci můžete říct? Čemu by se měli muži vyvarovat. Jaké jsou příznaky?
close Movember. Ilustrační foto. zoom_in Rakovina, lépe karcinom, prostaty, je nemoc velmi zákeřná svým pomalým růstem a dlouhým bezpříznakovým obdobím. Přitom časný záchyt je předpokladem úspěšné léčby. Vyskytnou-li se příznaky, často jsou již projevem rozsevu nádorových buněk do celého organismu, což je stav, který sice umíme léčit, ale již ne zcela vyléčit. Je obtížné doporučit, čeho se vyvarovat, jelikož o mechanizmech vzniku karcinomu prostaty máme zatím jen částečné znalosti.

Může vznik nemoci ovlivnit i strava?
Víme například, že riziko zvyšuje strava s vysokým podílem živočišných tuků, nebo mléka. Existuje genetická dispozice, takže muž, který má mezi nejbližšími příbuznými nemocného s karcinomem prostaty má sám vyšší riziko tohoto onemocnění. Hlavním doporučením tak zůstávají pravidelné roční kontroly urologem u mužů nad 50 let, u mužů s rodinnou zátěží již od 40 let.

Myslíte, že díky této akci mizí ze společnosti předsudky a téma přestává být tabu?
Každá akce, Movember nevyjímaje, je kamínkem do mozaiky, která postupně boří tabu kolem diagnóz, u kterých ještě před lety panovala ze strany nemocných velká ostýchavost a neochota navštívit specialistu. Situace se zlepšuje a velmi nám také pomáhají mediálně známé osobnosti, které otevřeně o svých chorobách promluví a dodají tak odvahu dalším.