„Město Rožmitál hledalo pro kulturní klub v Rožmitále nového vedoucího, a protože kromě organizování veškerého kulturního dění spravoval kulturní klub i městské muzeum, rozhodly jsme se zkusit štěstí. Na základě výběrového řízení se nám podařilo nejen organizovat kulturní a společenské akce, ale staly se z nás i muzejní pracovníci. Muzeum bylo umístěno v jednom patře ZUŠ, a protože ta potřebovala více místa, hledalo město pro muzeum nový prostor. V roce 2008 se podařilo získat budovu chátrajícího objektu bývalého Agrostroje a pro nás tím nastalo velmi hektické, ale krásné tvůrčí období budování nového muzea," vzpomínají kolegyně. Od otevření Podbrdského muzea už uplynulo pět let úžasné tvůrčí práce. Logo projektu Řád srdce.

Protože jste obě zkušené učitelky, myslíte si, že to má vliv na styl, jakým vedete muzeum – hlavně pro děti?
Dvacetileté pedagogické zkušenosti nám v naší práci nesmírně pomáhají. Učitelku v sobě prostě asi nezapřete. Víme proto, jak pracovat s malými dětmi, víme, že jiný přístup vyžadují teenageři, snažíme o to, aby se děti v muzeu něčemu naučily, ale aby to pro ně byla i zábava. Máme určitě dobré organizační schopnosti. Jako bývalé učitelky jsme zvyklé si většinu věcí udělat samy, stále vymýšlet něco nového, aby se u nás návštěvníci nenudili a rádi se k nám znovu vraceli.

Jste nerozlučná dvojka, jedna bez druhé nejste nic, jak říkáte…
Stále více si uvědomujeme, jak velké jsme měly štěstí, že jsme se potkaly a navíc, že spolu můžeme i pracovat. Naše životní priority jsou podobné, máme stejný pohled na svět, dávno víme, že úsměv a milé slovo jsou zdarma, naše práce nás nesmírně baví, velmi často máme úplně stejné nápady a myšlenky. Naši známí nám říkají, že v minulém životě jsme musely být dvojčata. Pracujeme společně bez problémů a konfliktů už 15 let, do „práce" se stále těšíme. Tak asi tu nějaký základ pro dobrou spolupráci bude. A jestli právě to je předpoklad oblíbenosti muzea? Pokud tohle vše naši návštěvníci vnímají, je to pro nás obrovská poklona.

Co vás nejvíc těší?
Těší nás, že se nám splnil náš dlouhodobý sen vybudovat nové muzeum, zájem návštěvníků, radost dětí, spokojenost rodičů a kantorů. A že se k nám lidé každoročně vracejí, to je pro nás největší odměna.