„Bohužel jsme zjistili, že jednička kandidátky STAN Blanka Vilasová, která měla být druhou místostarostou, je obžalovaná v trestní kauze, což je pro nás nepřijatelné a tak bylo zasedání přerušeno do 12. listopadu a společně se STAN budeme hledat nějaké přijatelné řešení,“ konstatoval současný místostarosta a předseda místní organizace ODS Miroslav Hölzel.

Podle informací, které Deníku poskytla sama Blanka Vilasová se jedná o soudní řízení, ve kterém figuruje, se týká kauzy společnosti, kde dříve pracovala a je jedním z třinácti obviněných vedle jednatele coby její zaměstnanec. „Jsem nevinná, nic jsem nezpůsobila, vše se vysvětlí, proto jsem s čistým štítem kandidovala a kandiduji. Ano, je to nepříjemné, ale řeším to. Do konečného rozhodnutí soudu mohu bohužel pouze čekat,“ konstatovala Blanka Vilasová.

V právním státě, Českou republiku nevyjímaje, platí presumpce neviny deklarované i v Listině základních práv a svobod, kde se v článku 40 odstavci 2 uvádí: „Každý, proti němuž je vedeno trestní řízení, je považován za nevinného, pokud pravomocným odsuzujícím rozsudkem soudu nebyla jeho vina vyslovena.“

„Z těchto důvodů nehodlám rezignovat na svůj mandát a společně se zastupiteli STANu budeme pracovat dál na plnění našeho programu a to ať už z koalice nebo z opozice. Plnění slibů, které jsme dali našim voličům, jsou největším závazkem. Nejde tedy o pozice, ale o zajištění způsobu plnění programu. Stále doufáme v další jednání, která jsme si přislíbili s ODS, abychom co nejlépe kopírovali výsledky voleb,“ dodává k současné situaci vedoucí kandidátky STAN v Sedlčanech Blanka Vilasová.

K uvedeným okolnostem je zasedání ustavujícího zastupitelstva přerušené do 12. listopadu, kdy se nově zvolení zastupitelé opět v 17 hodin v Kulturním domě Josefa Suka.