„Máme na chatě souseda, který si nedávno pořídil velkého psa, nějaké bojové plemeno, který občas volně pobíhá po prostranství před chatou. Jezdí tam s námi malá vnoučata a řekl jsem mu, aby ho měl, v době když tu jsou, zavřeného nebo venku na vodítku. Mou žádost pochopil a zatím je vše v pořádku,“ řekl oslovený obyvatel Příbrami s tím, že prý pokud by takový pes například na jeho vnouče zaútočil, tak by neváhal použít střelnou zbraň. „Takový útok splňuje podmínky nutné sebeobrany,“ poznamenal.

Naopak Blanka Čermáková si myslí, že zákazy nic neřeší. „Vždycky jsme měli doma psa – ať velkého nebo malého. Zaútočit na člověka mohou malá i velká plemena. Našeho syna v dětství kousl při velikonočním koledování jezevčík, a přesto jsme vlastnictví psů nezanevřeli. Je to o tom, jak se kdy těm psům věnuje a vychová,“ poznamenala je majitelka jorkšíra a malého knírače.

Příbramští policisté v poslední době žádný podobný případ neřešili. „Nevybavuji si, že bychom v poslední době nějaký takový případ řešili. Pouze jsme se několikrát zabývali nalezenými nástrahami v pohozených uzeninách a podobně, ale nepodařilo se prokázat, že na následky jejich požití nějaké zvíře opravdu zahynulo,“ uvedla mluvčí příbramské policie Monika Schindlová.

Volným pohybem psů na veřejném prostranství se shodou okolností zabývali i příbramští zastupitelé na lednovém zasedání. Jedním z bodů byla totiž i změna vyhlášky, která ho reguluje. „V zastavěných částech města je možný volný pohyb psů, tedy psů bez vodítka, v případě, že má tento pes nasazen náhubek. To předtím vyhláška nepovolovala. V případě, že pes náhubek nemá, musí ho majitel, stejně jako doposud, mít na vodítku,“ připomněla mluvčí města Eva Švehlová.

Nově tak vzniká majitelům psů povinnost mít psa na vodítku a s nasazeným náhubkem na akcích na veřejném prostranství, kde je větší množství osob. Dodržování této vyhlášky kontrolují strážníci městské policie. Za její nedodržování mohou na místě uložit pokutu až do výše 10 000 korun a ve správním řízení je to pak až 50 tisíc.

„Dodržování vyhlášky kontrolujeme průběžně po celý rok. Nejvíce psů se pohybuje na sídlištích, kde je nejvíc lidí. S agresivitou psů ve městě problémy nemáme. Spíš nás trápí, že majitelé po nich neuklízejí,“ popsal situaci zástupce velitelky městské policie Luboš Řezáč.