Ztracení nebo odložení psi musí na své místo v útulku čekat. „Máme všechny kotce zaplněné a v případě, že se nějaký uvolní, tak hned máme náhradu,“ uvedli shodně František Limberk z Lazce a Karel Soukup z Hrachova. Do těchto dvou útulků jsou umístěni prakticky všichni zatoulaní nebo odložení psi z Příbramska.

„Situace je opravdu vážná. Nyní můžeme dát k adopci 33 psů. Průměrně udáme v týdnu pět až šest psů, ale volná místa jsou za chvíli plná. Většinou máme seznam čekatelů a z toho vybereme,“ přiblížil František Limberk, který má na starost útulek v Lazci.

Právo vozit psy do útulku v Lazci má jen Městská policie Příbram. Útulkem prošlo v roce 2010 celkem 200 psů. Z toho počtu bylo 97 adoptováno a další vráceni do rukou majitelů.

„Psa u nás můžete adoptovat ihned. Podepíšete protokol, zaplatíte částku zhruba čtyřista korun a máte dalšího člena rodiny. Útulek si vyhrazuje právo zpětné kontroly, aby nedošlo ke špatnému zacházení,“ přiblížil proces adopce provozovatel útulku v Lazci.

„V poslední době jsme museli dokonce umisťovat dva psy k sobě. Kapacita u nás je 35 míst, ale pejsků nyní máme celkem 43. Situace je neúnosná a lidé jsou v tomto ohledu bezcharakterní,“ rozohnil se Karel Soukup, který provozuje útulek v Hrachově.

Do Hrachova se dovážejí psi i z několika měst. Útulek má podepsanou smlouvu i s Novými Hrady, Soběslaví a dalšími. Nalezení nebo zaběhnutí psi mají sice čipy, které by je měly dovést k majiteli, ale problém vzniká ve chvíli, kdy majitel nezaregistroval psa do národního registru.

„V Příbrami jsou týdně odchyceni dva až tři psi. Strážníci Městské policie Příbram jsou proškoleni a odváží psy do útulku v Lazci, se kterým má police smlouvu,“ řekla o odchytu psů velitelka Městské policie Příbram Jaroslava Vodičková.