Jaké otázky dostáváte nejčastěji?
Jsem představitelem Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu, provozujeme i internetové poradenství. Nejčastěji se mě lidé ptají na partnerské vztahy, antikoncepci, sexuálně přenosné nemoci, potratovou problematiku, jelikož já se zabývám reprodukční medicínou, což je lékařství spojené s rozmnožováním, čili to lidi zajímá. Možná ještě více, než mluví lékař o nemocích ušních, nosních, krčních, nedej bože patologický anatom. Myslím si, že gynekologie a sexuologie je odbor, který se dotýká velkého procenta lidí.

Máte vůbec nějaké jiné zájmy, než věci okolo sexu?
V současné době již nehraji, ale jinak to bylo mé celoživotní hobby. Byl jsem určitou část života lékařem ve Františkových Lázních, kde místní ochotnický soubor vyoral brázdu hlubokou. Tam jsem hrál například vraha v detektivce. To byla pro pacientky léčba šokem, když je ráno lékař léčí v ordinaci a večer ho vidí jako vraha na scéně.

Střihnul byste si rád ještě někdy vraha, řekněme například v kamenném divadle, kdyby vám to někdo nabídl?
Já si mezi profesionály netroufám. Nemůžeme to srovnávat s mým amatérským herectvím. Nicméně nevycházím ze cviku, letos jsme natočili dokonce silvestrovskou scénku s mým přítelem Jiřím Krampolem a Uršulou Klukovou z domova důchodců, kde jeden je blbej, druhej je slepej a třetí je hluchej, takže je to opravdu velmi zábavné. Silvestr se opět vrací k osvědčeným estrádám, lidé už mají pravděpodobně dost seriálů s nuceným potleskem. Opět klasika vítězí.

Moc mě zajímá, co vás vedlo k volbě povolání?
Na to se poměrně dost často novináři ptají. Dost dlouho jsem to tajil, teď už to mohu přiznat: prachy. Když jsem studoval medicínu, tak vypsala gynekologicko-porodnická klinika pomocnou vědeckou sílu za 200 korun měsíčně, což byla pro studenty značná suma. Když už jsem byl v šestém ročníku lékařské fakulty, uměl ošetřit porodní poranění, tak byla škoda toho po promoci nechat a jít například na ušní, když jsem bubínek najít neuměl. Tak jsem u toho už zůstal. Sexuologie je taková nadstavba. Tehdy Krajský úřad národního zdraví vypsal konkurz na gynekologickou sexuologii a endokrinologii, tak jsem si udělal ještě jednu atestaci.

Stále se ještě věnujete pacientkám?
V současné době jsem medicínu pověsil na hřebík a působím pouze jako lidový vypravěč a příležitostní estrádní umělec. Za čtyřiačtyřicet let gynekologie už toho má člověk plný zuby.

A co vaše žena, vlastně jsem o ní nikdy neslyšela?
Se ženou mám v tomhle problém, nechce se prezentovat veřejně. Dnes jsem dostal dvě žádosti o rozhovor s ní, ale přestože oslavím čtyřiačtyřicet let spokojeného manželství s jedinou ženou, což je do jisté míry rekord, tak celou tu dobu nechce s nikým hovořit. Už mne považují za poručíka Columba, který o ní pořád vypráví a nikdy jí nikdo neviděl. Ale já opravdu manželku mám a je docela hezká (smích), mám i jednu dceru, která studovala operní zpěv.
Manželka je původním povoláním textilačka z České Třebové. Udělala si pedagogickou rekvalifikaci, takže dělala vychovatelku ve školní družině, posléze učila předškolní děti zpěvy a tance. Děti ji mají rády, umí to s nimi. Poté jsou výsledky takové, že já jedu po Praze metrem a proti mně sedí hezká slečna a pořád na mě kouká. Já se na stará kolena také rád na hezkou holku podívám. A ona povídá: „Nejste náhodou pan doktor Uzel?“ a já povídám: „No jistě, že jo.“ A ona říká: „Vy jste mě porodil, tak to jsem vám chtěla poděkovat, vaše manželka mě měla zase v družině, já jsem vlastně vaše dítě“.

Pokud si dobře vzpomínám, za socialismu jste udělal v televizi nějaký průšvih, za nějž jste měl následně zákaz být na obrazovce…
Já jsem ten slavný člověk, který poprvé na obrazovce komunistické televize ukázal rozbalený kondom a průšvih z toho byl tak velký, že jsem měl dva roky zákaz a režisér musel emigrovat až do Austrálie.

Dnes by bylo naopak trestuhodné, kdyby sexuolog o kondomu v televizi nepromluvil. Chystáte nějakou zajímavou osvětovou akci v nadcházejícím období?
Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu, jíž jsem prezidentem, připravuje velkou akci k sv. Valentýnu, což je svátek zamilovaných, která se jmenuje Labestra – Láska beze strachu, to bude hlavně propagace nehormonální antikoncepce, kondomy, farmatex, to bude takový šlágr.

Kateřina Husárová, Daniela Řečínská