Tito vojáci jsou součástí 1. palebné čety, 1. palebné baterie 13. dělostřeleckého pluku a sjeli se z Jihočeského, Zlínského, Libereckého a Středočeského kraje a také z Prahy. Je uznání hodné, když takový vysokoškolský učitel, podnikatel, elektrikář, řidič kamionu nebo záchranář zanechají své práce, sejdou se a společně se bok po boku učí jak bránit svou vlast.

Cvičení bylo koncipováno do tří částí, přičemž první část čekala na vojáky hned po příjezdu. Nástup, při kterém se dozvěděli, co je bude v příštích dvou týdnech čekat. Ovšem už hned první den se museli dovybavit, dovystrojit, absolvovat vstupní lékařskou prohlídku a nakonec každý obdržel ruční zbraně, které, jak už je v armádě zvykem, se staly na celé cvičení jejich nejlepšími kamarády.

Smysl druhé fáze tohoto výcviku byl ve zdokonalení záložních vojáků ve střelbě z ručních zbraní a házení ručních granátů. Při této činnosti si osahali, co s nimi dělá střelba z krátké a z dlouhé zbraně, a jaký je to pocit, když odjistí granát, který čtyři sekundy po odhodu ničí vše živé do vzdálenosti 100 metrů.
Mladší členové aktivních záloh se s radostí učili vojenskému vystupování při hodinách pořadové přípravy a starší ročníky zavzpomínali na svá školní léta při nasazování plynových masek.

Jako poslední a nejrozsáhlejší fáze byla odborná příprava obsluhy ShKH DANA, při které se učili vojáci maskovat vyčkávací postavení, odkud pak vyjížděli do postavení palebných, kde samotný výcvik obsluh děl, tedy velitele děla, miřiče, operátora, časovače a staršího řidiče – specialisty probíhal.

„Jsou velice šikovní a zapálení pro armádu, pokud to takhle půjde dál, příští rok si z děla i vystřelí,“ dodal zastupující velitel baterie aktivních záloh 13. dělostřeleckého pluku rozmistr Martin Černý.

V listopadu totiž vojáky čeká druhé cvičení, na které se přijedou podívat odborníci z Vojenské akademie ve Vyškově. Zálohy budou přezkoušeny ze znalostí nabraných během roku, pokud uspějí, dostanou certifikát o splnění dělostřeleckého kurzu a napřesrok si budou moci s děla doopravdy vystřelit.

kpt. Martin Sůva
13. dělostřelecký pluk