„Sestavili jsme pracovní skupinu, která se byla podívat v Táboře, protože jejich systém parkování, si myslíme, je velmi dobrý. Oni za parkování ročně vyberou 18 miliónů korun, my zatím jen šest, takže si myslíme, že máme ještě velké rezervy,“ konstatoval příbramský starosta Jindřich Vařeka s tím, že komplexní koncepci parkování na celém území města by chtěl předložit na jednání rady města v lednu příštího roku.

Zatím by ve městě měly vzniknout nově zpoplatněné plochy, které by se měly objevit ještě do konce letošního roku především v okolí Zámečku-Ernestina, nemocnice a u budovy Farní charity. Nově by řidiči měli počítat například s placeným parkováním u hlavní budovy pošty v Tyršově ulici, dále pak na parkovišti mezi budovou příbramské nemocnice a areálem hřbitova a v jinecké ulici u budovy Farní charity. „V horizontu několika dní by tyto místa měla být osazená parkovacími automaty,“ sdělila mluvčí města Eva Švehlová.

Ovšem se zpoplatněním těchto lokalit nesouhlasí opozice. „Pokud budu muset u pošty platit a nebude tam už možnost zastavit na čtvrt hodiny na papírové parkovací hodiny, tak si myslím, že řidiče nebude nic nutit odjet a zaplatí si klidně dvě hodiny a vyřídí si v centru víc věcí. Prakticky tím ale v centru ubude parkovacích míst,“ domnívá se lídr opoziční Šance pro Příbram Vladimír Král s tím, že se tak výrazně sníží fluktuace vozidel v centru města.

Z negativního dopadu tohoto opatření mají obavy i lidé bydlící v blízkosti centra. Podle nich zřejmě dojde k vytlačení vozidel právě do těchto lokalit. „Každý se bude snažit zaparkovat co nejblíže centru. Myslím si, že sem začnou jezdit parkovat například studenti středních škol, kteří nyní parkují v okolí Zámečku a podobně,“ říká Klára Nováková, které bydlí ve Smetanově ulici, z níž je to do centra asi pět minut chůze. Podle ní se situace pomalu zhoršuje už nyní.

Mluví se také o parkování na ploše náměstí TGM, kde se nachází nejdražší červená zóna, kde řidič zaplatí 25 korun za hodinu. „Na parkování na náměstí TGM jsou dva názory. Jeden tvrdí, že parkoviště na náměstí nepatří vůbec a druhý naopak, že by se měl vybudovat ještě výjezd z tohoto parkoviště a tím by mohla ještě jedna řada parkovacích stání, ale o tom bude muset rozhodnout rada,“ uvedl k problematice parkování na příbramském náměstí starosta. Podle jeho slov by úplné zrušení parkování na tomto náměstí ohrozilo podnikatele v nedaleké Pražské ulici.

Nově vzniká také deset parkovacích míst na sídlišti Drkolnov, odkud byla parkující auta vytlačena letos v létě z důvodu, že překážela případnému průjezdu hasičské techniky v případě nutnosti zásahu. Letos v létě se právě na místě, kde nová místa vznikají, konala schůzka místních obyvatel s vedením města, kteří se po zhruba hodinové debatě shodli na jejich vybudování. Nicméně většina obyvatel Drkolnova bude muset i nadále využívat parkovací místa na dvou nových parkovištích. U nich ale někteří kritizují, že jsou daleko například pro donesení nákupu domů a podobně.