Po překonání pár kaluží a bláta se otevře uvnitř areálu po půl roce, co jsme tu nebyli úžasný pohled – staré zemědělské objekty zmizely a místo nich lemuje jednu stranu rozlehlého dvora honosná stavba zdobená dřevem. Naproti se vypíná velká budova, nad ní dřevěné voliéry či klece, které budou domovem handicapovaných zvířat. Zdola uzavírá dvůr také opravená budova, která se proměnila ve školící centrum. 

Uprostřed areálu je kamenná dlažba a lavice. Cestičky vlastně tvoří rozvětvený kmen stromu. Zkrátka nové Centrum Ochrany fauny ČR v Hrachově se změnilo od loňska k nepoznání. Celkovou rekonstrukcí prošlo prakticky pět hospodářských stavení.

Předseda Ochrany fauny ČR Pavel Křížek nás areálem provedl. „Stavba se poněkud pozdržela, kvůli ne zrovna serióznímu přístupu dodavatele. Slavnostní otevření chystáme na jaře, ale až někdy později, možná koncem května, až se to tady pěkně zazelená,“ řekl Křížek a pro oko redakčního foťáku pootvíral postupně všechny dveře v areálu.

Už brzy tady najdou útulný domov zvířata, která jsou zraněná nebo také opuštěná mláďata, či hospodářská zvířata, která byla odebrána svým majitelům, protože se o ně nestarali, jak by měli. Součástí je i moderní veterinární klinika, kde projdou ošetřením přijímaná zvířata a později Pavel Křížek předpokládá, že bude sloužit i zvířatům ostatních majitelů z řad veřejnosti. V areálu jsou tedy ještě karanténní prostory, zimoviště, například pro ježky. Nás zaujaly velké voliéry, takzvané rozletové vypouštěcí klece pro sovy i jiné opeřence, jako jsou čápi, ale i drobní pěvci. „Ptákům tady po ošetření a v klecích zeslábne svalstvo a tak, když budou moci být po vyléčení vypuštěni do přírody, musí mít prostory pro trénování křídel,“ vysvětluje Křížek, proč jsou tyto klece tak prostorné.

V hlavním vchodu do jedné z budov nás upoutaly podivné kovové rámy a za nimi zachovalé kamenné zdivo. „Tady budou akvária s našimi druhy ryb. Jsme v blízkosti Slapské přehrady a ryby a rybaření k tomuto regionu patří, proto tady představíme i naše druhy ryb,“ říká Pavel Křížek a dodává, že kromě karanténních prostor a voliér s léčenými zvířecími pacienty bude pak pro veřejnost přístupná expozice zvířat. „Budou tam zvířata, která mají trvalý handicap a nemohou se vrátit do přírody,“ vysvětlil šéf organizacemě toho tady najdete různá plemena psů, ale také koně, ovce, včelstva, ale i kozy a další domácí zvířata. V Hrachově tak vzniká malá zoo, která bude jistě pro rodiče s dětmi ideálním tipem na výlety za poznáním. Pravdou je, že dneska děti poznají žirafu nebo slona, ale málokteré dítě tuší, co vůbec běhá a létá ve volné přírodě tady u nás.

Jen neradi jsme se museli rozloučit s Pavlem Křížkem a místem, kde je skvělá atmosféra a pohoda, plno zvířat a lidé, kteří obětují zvířatům a přírodě všechen svůj čas.

Pavel Křížek se nemůže dočkat, až bude centrum dokončené a přijdou první návštěvníci. „Vždycky večer vyjdu ven, nasvítím si tady světla a dívám se kolem. Líbí se mi to. Projektant je fakt šikovný,“ nezastírá Pavel radost z projektu, který byl jeho snem a který se rýsuje do konečné podoby.
Najdou se i tací, kteří mu vyčítají, proč něco nepostavil pro lidi a ne jen pro zvířata. Říká jim: „Areál je i pro lidi, a hlavně pro děti, aby našli zpět svůj vztah ke krajině a k pokoře vůči přírodě. „ Navíc dodává: „Každý má tu možnost dělat něco pro druhé, nikdo v tom nikomu nebrání, stačí nemyslet jen na sebe a své pohodlí. “ A má pravdu.

Ochrana fauny ČR získala na rozsáhlou rekonstrukci bezmála 59 milionů korun 
ze Státního fondu životního prostředí. Spolufinancování zajistil Středočeský kraj. Díky dotaci vyrůstá v Hrachově na Příbramsku jeden  
z nejmodernějších areálů tohoto typu v rámci celé České republiky.