Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezídia ČR ve spolupráci s Asociací center pro zdokonalovací výcvik řidičů Autoklubu ČR pořádá letos 2. ročník této preventivní akce, která je zaměřena především na bezpečnost řidičů motorek a na zprostředkování praktického vzdělávání.

„Motorkářskou sezonu odstartuje první společná vyjížďka za doprovodu dopravních policistů na motocyklech přímo od srdce českého národa, od hory Říp 20. dubna. Celkem se uskuteční devět spanilých jízd s následnou bezplatnou ukázkou výcviku na polygonu. V loňském roce se akce zúčastnilo 3,5 tisíce příznivců motorek,“ uvedla policejní mluvčí Monika Schindlová.

Stejně jako loni se tento projekt uskuteční i na Příbramsku, a to v neděli 12. května. Limit účastníků na jednu vyjížďku je stanoven na 250 motorkářů, přihlásit se mohou prostřednictvím formuláře na webových stránkách Policie ČR. Sraz bude v 9 hodin na parkovišti Kovohutě u Mníšku pod Brdy.

Trasa dlouhá kolem 80 kilometrů by měla vést směrem na obec Řevnice, dále Karlštejn, Beroun, Nižbor, Broumy, Žebrák, Hořovice, Jince, Hostomice a Kotenčice. „Zakončena bude kolem poledne na polygonu v Dlouhé Lhotě, kam mohou přijet další zájemci na svých strojích, aby si vyzkoušeli jízdu zručnosti a natrénovali si bezpečnou jízdu,“ doplnila Schindlová.

Motocyklisté by si měli uvědomit, že jsou při dopravních nehodách mnohem zranitelnější než řidiči vozidel. „Riziko, že motorkář nebo jeho spolujezdec bude při havárii usmrcen či vážně zraněn, je mnohem vyšší než u osádky automobilu,“ připomněla policejní mluvčí.

Motocyklistu nechrání žádná karoserie, bezpečností pás, ale pouze prvky pasivní bezpečnosti, které má na sobě. Je to speciální a dobře viditelné oblečení, kvalitní přilba, pevná obuv, rukavice, chrániče kloubů a páteře. „I sebelepší výbava však není zárukou bezpečné jízdy, pokud motorkář jede riskantně a nepřizpůsobí rychlost jízdy stavu komunikace, počasí a hustotě provozu,“ uzavřela Schindlová.