Jaké byly první dojmy po příjezdu do Německa?
Na samém začátku mě nejvíce zaujal právě hotel, který byl luxusní a velmi útulný. A pak také lidé, kteří byli velmi příjemní a ochotně nám vše vysvětlili.
Liší se v něčem praxe v Čechách a Německu?
Velký rozdíl jsem nevnímala. Práce v kuchyni se od našich zvyklostí nijak nelišila. Spíš bych řekla, že daleko více dbají na pečlivost, preciznost odvedené práce a čistotu.
Naučila jste se něco nového?
Já jsem tedy během stáže v kuchyni nevařila, převážně jsem pracovala jako pokojská a pak na place. To bylo více zajímavé, naučila jsem se prostírat a věnovala jsem se servisu.
Co bylo nejnáročnější?
Třeba skládání ubrousků do tvaru koruny, to jsem musela trénovat skoro dva dny, aby konečný výsledek vypadal opravdu pěkně.
Je kultura stolování oproti naší zemi v něčem jiná?
V něčem se trochu liší. Lidé jsou zvyklí například dojídat a nenechávat zbytky. Celkově jsou tady lidé slušnější. Navíc také dovedou více ocenit i servis, kupříkladu dávají i větší dýška.
Pociťovala jste například jazykovou bariéru?
Rozhodně začít mluvit a porozumět – to bylo ze začátku asi nejobtížnější. Ačkoliv se němčinu učím už dlouho, tak skutečná praxe byla náročná. Ze začátku jsem moc nerozuměla. Nebyla jsme zvyklá na rychlost a dynamičnost řeči, na akcent. Všichni nám pomáhali. Během pobytu jsem si zlepšila němčinu i angličtinu.
Chtěla byste se ještě někdy do Německa vrátit?
Určitě bych Německo ještě ráda navštívila i pracovně. Po studiu budu určitě zvažovat, zda nejít pracovat právě tam. Už teď díky stáži tam máme i nějaké zázemí. Mohla bych tam zatím pracovat o prázdninách.
Slavnostní oběd
Hovězí vývar s masem, zeleninou a celestinskými nudlemi.
Smažený vepřový řízek se šťouchanými brambory s opečenou cibulkou a hovězí omáčkou.
Mrkvový salát.
Palačinka v ananasovém puré s višňovým přelivem.