Sucho totiž pokračuje i v říjnu a oproti dlouhodobému průměru už v naší krajině chybí asi 180 litrů vody na metr čtvereční. Takže i na podzim nadále vysychají vodní toky a dost žalostný pohled je právě na hladinu Vodního díla Orlík. O situaci nám odpověděl na několik otázek Hugo Roldán z Povodí Vltavy.
O kolik metrů je nyní snížena hladina na přehradě – myšleno v sobotu?
Můžeme poskytnout jen aktuální údaj, nevíme, o kolik přesně hladina poklesne (nebo stoupne, pokud začne vydatněji pršet ) v dalších dnech. K pátku 2. října poklesla hladina na vodní nádrži Orlík o 9,3 m oproti plánované letní hladině.
Tak nízká hladina je jen v důsledku sucha?
Ano, dlouhotrvající sucho, doprovázené velmi vysokými teplotami v průběhu celého léta, jsou důsledkem tohoto stavu. Jinými slovy, přítok do vodní nádrže Orlík je zhruba poloviční oproti minimálnímu stanovenému odtoku z ní, a proto dochází k postupnému prázdnění této nádrže, která tak plní svou hlavní funkci udržet uvedený minimální průtok pod Vltavskou kaskádou.
Bylo v historii kaskády někdy v minulosti tak málo vody?
Ano, takto nízká hladina v nádrži Orlík byla již v minulosti několikrát dosažena. Na podobné úrovni byla hladina vody v nádrži také v průběhu sucha v roce 2003. Také na jaře roku 2006, byla hladina velmi nízko. To bylo důsledkem vypuštění nádrže před očekávaným jarním táním, kdy byly v povodí nad nádrží rekordní zásoby vody ve sněhové pokrývce. Současná situace je tedy neobvyklá, avšak zcela výjimečná také prozatím není.
Kolik vody v současné době přitéká a kolik odtéká z přehrady?
V pátek 2. října byl přítok do vodní nádrže Orlík 28 m3/s., stanovený minimální odtok činí 40 m3/s.
Kolik představuje průměrný přítok v obvyklém roce v tomto období?
Dlouhodobý průměrný přítok do nádrže Orlík pro toto období je přibližně 63 m3/s.
Je hydrologická situace už natolik vážná, že to může ohrozit třeba výrobu elektřiny na kaskádě. Dá se to ještě regulovat?
Z Vltavské kaskády v současnosti odtéká minimální povolený odtok. Vodní elektrárny na kaskádě v současnosti pracují, avšak mohou vyrábět pouze takové množství elektřiny, které odpovídá tomuto minimálnímu odtoku.
Chystá Povodí Vltavy v nejbližší době nějaký projektově velký stavební záměr s cílem udržet vodu v krajině?
V současné době probíhá výběrové řízení na zvýšení retence a zabezpečení před účinky velkých vod u vodního díla Klabava, kde bude vytvořen hrazený bezpečnostní přeliv, díky němuž vznikne ovladatelný retenční prostor o objemu 3 miliony m3. Výše investice je zhruba 155 milionů korun a stavba má být dokončena asi v polovině roku 2017.