Marihuana a pervitin. Podle uživatelů drog jsou tyto dvě nelegální návykové látky v Příbrami nejdostupnější, a tudíž i nejčastěji zneužívané.
Není nic neobvyklého vidět v ulicích a parcích skupinku mnohdy ještě nezletilých mladíků, kteří si mezi sebou podávají joint, čili cigaretu s marihuanou. Vedoucí K – centra Příbram Josef Šmíd tato slova potvrzuje.
„V Příbrami je nejzneužívanější drogou marihuana následovaná pervitinem. Není také výjimkou, že mladiství inhalují výpary těkavých látek. Naopak drogy jako kokain, heroin či subutex se zde v podstatě neužívají nebo jen zřídka,“ řekl Josef Šmíd.
Podle něj se dá jen velmi těžko zjistit, jak je na tom Příbram v porovnání s ostatními městy. „Úkol našich terénních pracovníků je kontaktovat lidi, kteří tráví svůj volný čas v ulicích a restauracích a nabídnout jim služby, které K – centrum Příbram poskytuje. Pak už je jen na jejich svobodném rozhodnutí, zda těchto anonymních a bezplatných služeb využijí, nebo ne,“ dodal Josef Šmíd. Podle manažera prevence kriminality Městské policie Příbram Milana Fáry se užívání drog prokazuje těžko. „Při zjištění nějakého drogového deliktu je hlídkou městských strážníků přivolána státní policie, která má testy na odhalení drog,“ řekl Milan Fára. Podle něj prý městští strážníci těmito testy vybaveni nejsou. „Myslím si, že není problém si sednout v parku na lavičku, tam si marihuanu ubalit a vykouřit ji,“ řekl kuřák Petr. „Samozřejmě to závisí na morálních aspektech každého jedince, kam s drogou půjde, já osobně ale preferuji odlehlejší místa. Z těch, kteří jsou schopni si píchat tvrdší drogy, než je marihuana, například na dětských hřištích před dětmi, je mi opravdu na nic,“ dodal Petr, který si myslí, že lidé jsou zvyklí na opilé děti a „huliče“. „Když jdou lidé okolo opilých dětí, které se válí někde v trávě nebo okolo těch, co kouří marihuanu, nevytrhne je to tolik, jako u někoho, kdo si píchá. To hned volají policii,“ uzavřel Petr.