Naopak o něco jasněji je už v Příbrami, kde je už definitivní, že koalice ANO a TOP 09 z minulého volebního období je nenávratně minulostí a pět zastupitelů příbramské TOPky míří do opozice. Podle slov jejich lídra Václava Švendy se nepodařilo domluvit se na některých změnách v „avantgardní m experimentu”, jak skládání nového vedení města prakticky ze zástupců všech zvolených stran vyjma zástupců Šance pro Příbram sám nazval lídr ANO Jindřich Vařeka.

„Jsem překvapen tím, že hnutí ANO dává přednost spolupráci se stranami, jež mají velmi odlišné volební programy, před osvědčenou koaliční spoluprací s partnerem, se kterým existuje téměř stoprocentní programová shoda. Z volebních výsledků lze jasně vyčíst, že Příbramáci byli s dosavadní koalicí spokojeni a přejí si její pokračování, jež by bylo i zárukou dokončení důležitých projektů pro město,“ objasňuje svůj postoj Václav Švenda.

Podle TOP 09 sice Vařekův návrh zní to jistě velmi líbivě, ale počty jsou jasné. „V duhové nekoalici to ve výsledku není tak, že by se na správě města v jeho radě podílely všechny strany, jak ve svých veřejných prohlášeních tvrdil Jindřich Vařeka. ANO tam bude mít drtivou většinu, kromě starosty zřejmě i oba posty místostarostů, a ostatní budou jen přihlížet. Toto řešení nerespektuje přání voličů. Nejde tady o křesla, ale o vyvážení moci. ANO nezískalo většinu hlasů, nemá oprávnění rozhodovat samostatně,“ dodal Švenda s tím, že zastupitelům TOP 09 šlo o to dosáhnout stabilního vedení města.

Příklad z Freibergu

Na toto prohlášení zareagoval i současný starosta města Jindřich Vařeka na webových stránkách hnutí ANO, kde se odvolává na situaci v partnerském městě Freiberg.

„Tamní zastupitelé vytvářejí koalice ke každému projednávanému bodu podle toho, jak jim jejich vlastní svědomí velí. Tento princip považuji za zcela přirozený a rozumný. TOP 09 o něm hovoří jako o nesmyslu, zatímco zastupitelská korida po vzoru našeho parlamentu jim připadá jako optimální. U nás v Příbrami tomu tak zřejmě nebude a občané Příbrami budou moci být v příštích čtyřech letech oblažováni informacemi o tom, jak si jimi zvolení zástupci vzájemně překážejí,“ píše Vařeka na stránce hnutí, kde si tak trochu dovoluje plačtivým tónem, který je pro něj vlastní vždy, když narazí na jakoukoli překážku, předvídat budoucnost. Termín ustavujícího zastupitelstva by měl být 5. listopadu.

Z postoje obou politických subjektů lze tedy usoudit, že bývalá koalice je mrtvá a Příbram povede ANO ve spolupráci se dvěma zastupiteli za ODS, což se části členské základny nelíbí. Za ODS bude členem tady města Svatopluk Chrastina společně s jedinou zastupitelkou Renatou Veseckou z hnutí Příbramáci pro Příbram. Ovšem spolupráce by mezi nimi a ANO by neměla být jištěna koaliční smlouvou. Komunisté na původně oznámené křeslo v radě rezignovali, nicméně se dá předpokládat z předchozích vyjádření tichá podpora vedení města.

Dobříš a Sedlčany

O podobě koalice se jedná stále v Dobříši, kde společně jednají zástupci vítězného hnutí Pro Dobříš s ODS a KDU-ČSL. „Máme za sebou dvě schůzky, kde jsme probírali společné body programů a dohodli jsme se mezi sebou, že zatím s nikým jiným jednat nebudeme,“ říká Jana Vlnasová z hnutí Pro Dobříš v reakci na některé informace, které oznamovaly, že by vítěz voleb měl údajně skončit v opozici.

Stále se jedná i v Sedlčanech, kde vítězná ODS a druzí STAN získali shodně sedm mandátů. „V jednáních jsme zatím příliš nepokročili, nicméně budeme jednat dál,“ řekl sedlčanský místostarosta Miroslav Hölzel. Jeho slova potvrzuje i Blanka Vilasová ze STANu.

„Další schůzku máme ve středu, tato situace je pro Sedlčany nová, kdy obě strany mají shodný počet mandátů, věříme ale, že se dohodneme ku prospěchu města a jeho obyvatel, protože bereme vítěze voleb za svého partnera,“ okomentovala průběh jednání Blanka Vilasová. Přestože ještě v Sedlčanech není jasno, tak už je známý termín ustavujícího zastupitelstva, které se uskuteční 31. října.