Nemocnice má pro přesun odběrového centra důvod. „Ve chvíli, kdy jsme měli přes 300 odběrů denně, tak jsme nechtěli, aby chodilo tolik potenciálně infikovaných po areálu,“ vysvětlil nemocniční mluvčí. Proto se vytvořilo nové místo, ke kterému vybourali vchod zvenku. „Dosud to fungovalo tak, že sestřičky prováděly odběry venku,“ popsal Janota. To je ale v zimě obtížné.

„Nové centrum je kompletně uvnitř je tam zřízená čekárna, třebaže jen pro pět lidí, kvůli odstupům. A druhý důvod je to, že v patrech nad odběrovým místem je hned laboratoř, která testy vyhodnocuje. Není nutné je převážet autem, akutní případy je možné řešit rychleji,“ popsal Martin Janota. Nemocnice současně počítá s tím, že třebaže jsou nyní covidová čísla o něco optimističtější, rozhodně není vyhráno.

„Počítáme s tím, že může přijít další vlna, takže to zohledňujeme i v rozvolňování operativy. Budeme začínat pozvolna, nechceme rozjet nemocnici na sto procent. Ani nemůžeme, protože máme stále přes 50 pozitivních pacientů,“ vysvětlil mluvčí. Odběrové centrum zůstane připraveno – byť bude v jakémsi spánkovém režimu, nemocnice ho neplánuje rušit, jakmile současná vlna covidu opadne.

„U nás ale nebyl problém v odběrech, měli jsme zkušenosti, že dokážeme udělat za den až 400 odběrů. Problém byl v laboratorním vyhodnocování, v jednu dobu už ani externí laboratoře vzorky nebraly,“ vzpomenul Janota na hlavní nápor.

Na odběr je stále nutné se objednat prostřednictvím formuláře na webu nemocnice. Nové odběrové místo funguje ve všední dny od 9 do 18 hodin a je určeno pro bezpříznakové pacienty. Pro víkendové odběry (9-12 hodin) a pro lidi s příznaky (ve všední dny od 9 do 12 hodin) funguje stále i původní odběrové místo v areálu II na Zdaboři.

„Pro pacienty, kteří přijedou na odběr autem, je určeno městské parkoviště přímo nad nemocnicí, které bylo otevřeno v loňském roce. Ve spolupráci s městem se podařilo nastavit zdejší parkovací automat tak, že prvních třicet minut parkování je zdarma. Za tuto dobu byste měli stihnout cestu z parkoviště a na parkoviště, i odběr samotný. Parkoviště bude označeno,“ dodal mluvčí nemocnice Martin Janota.

Nové odběrové místo v příbramské nemocnici
- nabídne lidem větší komfort v podobě čekárny
- nové místo nahradí stávající, nebudou fungovat obě najednou
- nemocnice odběrové místo nebude rušit ani po opadnutí současné vlny