Obyvatelé městské části Zdaboř se na jednání zřejmě vypraví s několika připomínkami. Lidem bydlícím na Zdaboři, ale také v Tisové, na Červené, v Žežicích a na Brodě vadí, že se při stavbě nepočítá s žádnými protihlukovými opatřeními.

„Podle ŘSD to prý vychází podle normy a protihluková opatření nejsou potřeba. Norma znamená, že dva metry od stěny domu v okolí obchvatu může hluk dosahovat až 60 decibelů, což odpovídá soustavně spuštěné sušičce prádla,“ vysvětluje jeden z občanů Zdaboře Petr Šedivý.

Osadní výbory ani občanské organizace, které poukazují na negativa spojená s obchvatem, nerozporují naměřené údaje, ale konstatují, že by město mělo snažit zamezit tomu, aby se doprava z jedné části města se svými negativy pouze nepřelila do jiné části. Ohroženy podle nich přitom nejsou pouze periferie hlukem a zplodinami, ale potenciálně také ulice Školní, Milínská, Žežická či Zdabořská, a to nadměrnou dopravou.

„Jsme rádi, že se obchvat bude realizovat dle příslibu ŘSD v nejbližších letech. S jeho výstavbou vyvstávají otázky, na které nejenom při pátečním projednávání budeme společně hledat odpovědi,“ řekl k páteční schůzce starosta Jan Konvalinka.