„Je důležité si připomenut, že v rudném hornictví tehdejšího světa nikdy nedošlo k větší tragédii. Takže to, co se v Příbrami odehrálo, se zapsalo nejen do regionálních a českých dějin báňské činnosti, ale také do celosvětových,“ připomněl ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl.

Od pondělí 16. května bude ve městě k vidění několik tematických prvků a instalací. Historické objekty spjaté s katastrofou propojí naučná stezka prostřednictvím panelů s texty a vyobrazeními týkajících se události. Vybrané budovy budou ve večerních hodinách nasvíceny. Na kruhovém objezdu u náměstí T. G. Masaryka se objeví nepřehlédnutelný symbol obráceného hornického znaku, mlátku a želízka, který v této podobě značí nepříznivou událost. Pod symbolem vyroste 319 květin připomínajících ztracené životy.

Ilustrační foto.
Internetových podvodů přibývá. Středočeští policisté řeší devět případů denně

Hlavní program nabídne připomínku spojenou s Muzejní nocí, která se se uskuteční v sobotu 28. 5. od 16 do 22 hodin v areálu Ševčinského dolu na Březových Horách. Jeho součástí bude hudební vystoupení folkového písničkáře Petra Vašiny a sborů Arytmie Praha a Gambale, dále promítání dokumentárních materiálů vztahujících se k březohorské důlní katastrofě či nasvícení šachetní budovy.

Pietní setkání u příležitosti 128. výročí březohorské důlní katastrofy z roku 1892

„V areálu bude vyhrazeno pietní místo k zapálení svíček na paměť obětí důlního neštěstí. Návštěvníci si také budou moci prohlédnout vybrané expozice Hornického muzea Příbram v nevšedním večerním čase. V tento den bude veřejnosti otevřen důl Marie provozovaný Spolkem Prokop. Prohlídky Mariánské štoly začnou vždy v 16, 17, a 18 hodin,“ doplnil vedoucí městského kulturního centra Vlastimil Ševr.

V úterý 31. května pak proběhne za zvuku zvonů příbramských kostelů pietní akt. V 16 hodin se setkání k uctění památky uskuteční na příbramském hřbitově. O hodinu později se účastníci sejdou na březohorském hřbitově a v 18 hodin u Památníku vdovám po obětech důlní katastrofy na nádvoří dolu Marie. V 17.30 hodin vystoupí v kostele sv. Vojtěcha na náměstí J. A. Alise Vepřekův smíšený sbor.