Kapacita koronavirových lůžek v příbramské nemocnici sice zatím není vyčerpána, blíží se ale naplnění. Potvrdil to Martin Janota z Oblastní nemocnice Příbram. „Ve chvíli, kdy přijmeme ještě jednoho pacienta na umělou plicní ventilaci, tak to ještě zvládneme. Ale pokud by už byli dva, byli by-chom byli nuceni udělat z ARO covidové oddělení,“ uvedl Janota.

Další covidová lůžka

S blížícím se naplněním kapacity počítá příbramská nemocnice se snížením počtu operací. „V tomto týdnu omezujeme operační péči, chceme připravit další oddělení pro covidové pacienty. Podle potřeby budeme vyčleňovat další lůžka,“ připomněl Martin Janota.

V současné době je v nemocnici vyčleněno celé oddělení interny. Lůžek je přes třicet, pět pacientů je hospitalizováno na jednotce intenzivní péče a dalších sedmadvacet na standardních lůžkách.

Nedostatek personálu, který je v českém zdravotnictví dlouhodobým problémem, koronavirová krize ještě zkomplikovala. Částečně k tomu přispěla i vládní nařízení. „Se zavřením škol jsme začali intenzivně řešit dětskou skupinu, kde nabídneme hlídání dětí. Spolupracujeme s městem, zařízení pro děti zdravotníků, záchranářů a dalších páteřních zaměstnanců by mělo vzniknout v 1. Základní škole v Příbrami,“ dodal Janota.

Situace je podobná i v dalších středočeských okresech. Například v Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi vytvořili covidové zázemí z rehabilitačního oddělení, kde pacientům slouží devětadvacet lůžek.

Podle mluvčí nemocnice Hany Kopalové zatím není kapacita naplněna. „Na covidovém oddělení leží pouze pacienti s lehčím průběhem. S těžkým průběhem jsou na ARO, na plicním oddělení nebo JIP,“ vysvětlila Kopalová, podle které má nemoc u většiny pacientů mírnější průběh. Hospitalizováni jsou proto, že mají další zdravotní potíže nebo jde o seniory.