Kdo měl zájem, tak formulář vyplnil, aby měl Středočeský kraj představu o potřebném množství dávek vakcíny. Nyní čeká očkování v první vlně zdravotníky, následovat by teoreticky měl personál pobytových služeb. Co se týká očkování samotných seniorů, Tomáš Cipra věří, že se do poloviny ledna objeví informace, jak se bude dále postupovat. „Hodně téma řešíme s ošetřujícím lékařem, který v domově pro seniory působí,“ uvedl.

Zájem o očkování proti nemoci covid-19 má podle předběžných výsledků více jak polovina personálu. „Spousta lidí si ale nechává rozhodnutí na poslední chvíli, často sledují, kdo další se nechá očkovat,“ uvedl ředitel. Původně vedení domova pro seniory očekávalo, že zájem bude vyšší, ale i tak převažují ti, kteří chtějí očkování podstoupit.

V domově pro seniory v současné době kvůli nákaze nemocí covid-19 nejsou návštěvy možné, řekl ředitel. „Koncepce návštěv se jevila jako skvělý nápad, ale už z toho tolik nadšený nejsem. Museli jsme vyčlenit personál na testování návštěv, protože to smí provádět jen proškolený zdravotník. Byli jsme ho nuceni stáhnout z péče, rozhodilo nám to směny, ale to se nedá nic dělat,“ popsal, jaký mají návštěvy v současné době dopad na provoz domova pro seniory.

V praxi to domov řeší tak, že se za den může na návštěvu objednat jen určitý počet lidí, aby se vše organizačně a personálně zvládlo. Navíc je nutné dodržovat zvýšená bezpečnostní opatření z hlediska hygieny. „Návštěvy ale fungovali na bázi objednávání. Nebylo hodně lidí, kteří by si přinesli potvrzení o testu, vždy se testovali na místě,“ uvedl.

Pro domov byl podle slov ředitele centra kritický předvánoční čas kvůli počtu personálu, který byl buď v karanténě, nebo v izolaci. „Zvažovali jsme, že bychom se obrátili na armádu. „Naštěstí se situaci podařilo stabilizovat. Co se ale týká personálu, myslím, že máme kritické období do 10. ledna. Troufám si říct, že kvůli covidu chybělo v přímé obslužné péči 60 procent lidí,“ popsal nejtěžší časy.

Podle slov Tomáše Cipry je problém v tom, že se opatření často mění a lidé mají problém se v nich zorientovat. „Pevně věřím, že očkování bude probíhat co nejrychleji. Nechám se očkovat stoprocentně, pokud na mě přijde řada,“ řekl Deníku.

Návštěvy v domově seniorů v době koronaviru
- domov seniorů musel vyčlenit pracovníka na testování návštěv
- v nejkritičtějším období chybělo až 60 procent pečujícího personálu
- zatím se čeká na informace, jak bude vypadat očkování seniorů