Ve čtvrtek 1. srpna srazila mladého čápa dodávka a na místě ho usmrtila. Stalo se to na nové benzínové pumpě směrem na Věšín. Čápi se podle svědků často procházeli po silnici a auta se jim vyhýbala.

„Čáp pravděpodobně lovil na louce za benzinkou, při vzletu neměl patřičnou výšku a narazil dodávky,“ upřesnil okolnosti dlouholetý pozorovatel čápů Miloslav Maroušek.

Tělo čápa se navíc nedostalo ani do záchranné stanice. Než tam totiž svědek stačil zavolat, zastavilo auto, čápa naložilo a odvezlo.

Není to poprvé, co v Rožmitálu pod Třemšínem přišli o mláďata čápi. Některá uhynula zimou, došlo i na případ, když samička vlétla do elektrického vedení.

Čápi k Rožmitálu pod Třemšínem už skutečně patří. Nejstarší dochovaný dokument o zřízení čapího hnízda je podle Miloslava Marouška z roku 1925. Hnízda v České republice jsou očíslovaná, to rožmitálské má číslo 461.

Čápi se vracejí každý rok na stejné místo, aby založili rodinu, a migrují v hejnech, která čítají i několik tisíc ptáků. Denně při podzimním tahu naletí v průměru 200 kilometrů, při jarním dokonce 300 až 400 kilometrů a takto překonají vzdálenost ČR - Afrika, která je více než 10 tisíc kilometrů.

Jaroslava Nassová