Tento fakt má daleko větší dopad na konečnou cenu, než si vedení města původně myslelo. Cena za vodu se pro odběratele zvedne o 4,34 koruny včetně DPH a zatímco letos obyvatelé města platili za vodné a stočné dohromady 74,96 korun, tak v příštím roce zaplatí celkem 79,30 Kč. „Cena je tvořená vodným a stočným a v příštím roce tak lidé zaplatí za vodné 44,88 korun a za stočné 34,42 korun,“ uvedl sedlčanský starosta Miroslav Hölzel.

Podle jeho slov se vedení města snažilo s 1. SčV, která spravuje vodohospodářský majetek města, dojednat co možná nejnižší nárůst ceny, ale bohužel příliš velký manévrovací prostor podle radnice není.

„Jediné, kde se dá cena ovlivnit, je výše nájemného za vodohospodářský majetek města. Tam jsme šli jak u vodného tak u stočného o milion korun dolů,“ vysvětluje sedlčanský starosta s tím, že v letošním roce bylo nájemné za vodohospodářskou soustavu u vodného 1 510 000 korun a u stočného 1 931 000 korun. Miroslav Hölzel prozradil, že si osobně nemyslel, že útlum mléčné výroby v Sedlčanech bude mít takový dopad.

Jen pro zajímavost denně se v sedlčanské mlékárně zpracovávalo 160 tisíc litrů mléka.

Zvýšení je přijaté i přesto, že podle vyjádření firmy Savencia Fromage & Dairy Czech Republic bude výroba ve městě pokračovat až do května 2019. „Takže nějaká spotřeba vody tam ještě bude,“ dodal Hölzel. Pro letošní rok byla kalkulovaná spotřeba vody 343 000 kubíků a pro rok 2019 se počítá jen 277 000 kubíků vody. „Přestože mlékárna měla svoje zdroje vody, tak stejně ještě spotřebovávala poměrně dost městské vody,“ říká starosta.

Kromě vodného se zvýšení promítá do stočného i proto, že mlékárna měla svou čističku odpadních vod a ta do městské čističky už přitékala obohacená o bakterie, které vodu čistí a po skončení provozu dojde k poklesu ze současných 305 000 kubíků, které čistička zpracovává na pouhých 170 000 kubíků v příštím roce.

Ukončení výroby sýrů v Sedlčanech po sedmdesáti letech a její přesun v příštím roce do Hesova u Přibyslavi je další ránou pro město. O přesunu výroby informoval letos v únoru na předem domluvené schůzce tehdejšího starostu Jiřího Buriana překvapivě generální ředitel firmy Savencia Fromage & Dairy Czech Republic Miroslav Maňásek. Vše by podle něj mělo jít postupně a v předem oznamovaných krocích.

Obyvatelé a zástupci města byli oznámením velmi znepokojeni, protože odchod firmy bude mít velký vliv na celý region. Od únorového oznámení odchodu město Sedlčany s firmou Savencia jedná. Došlo k projednání podmínek pro zaměstnance, co se týče odchodného a prémiových složek pro ty, kteří zůstávají.

Řešily se i varianty turnusových provozů nebo směn, kdy by jezdili zaměstnanci na čtyřdenní turnus, dělali by čtyři dny dvanáctky, potom by měli čtyři dny volno. „Dopad se výrazněji projeví až v příštím roce, kdy má být ukončena výroba. Samozřejmě to ale všichni vnímáme velmi negativně a negativně se to projevuje i na náladě obyvatel,“ dodal k aktuální situaci starosta Miroslav Hölzel.