„Město nebude přímo stavebníkem. Směnili jsme ale pozemek, který je určený pro bytovou výstavba, za pozemek který je za gymnáziem a otevírají se tam možnosti dalších volnočasových sportovních aktivit,“ uvedl starosta Sedlčan Miroslav Hölzel.

Hotovo by mělo být podle slov starosty v roce 2022. „Co jsem mluvil s jednatelem stavební firmy, tak ve městě přibude kolem dvaceti bytů, možná nějaké přípravy začnou už na konci letošního roku,“ naznačil časový harmonogram.

Sedlčany také před časem rekonstruovaly domy, ve kterých jsou městské byty a ty pak prodávali. Ovšem možnosti koupit byt za cenu zhruba 5 tisíc korun za metr čtvereční nevyužil každý. „Někteří se tomu bránili a vyčítali nám vysokou cenu. Ve finále ale šlo o čtvrtinu nebo třetinu maximální tržní ceny v té době,“ řekl starosta.

Celkem bylo zhruba 750 městských bytů, prodat se jich nepodařilo 145. Některé z nich jsou ale v režimu sociálního bydlení, či byty s pečovatelskou službou. „Někteří lidé si z různých důvodů byt nekoupili. Držíme ale tu linii, že neprodáváme byty třetím subjektům,“ řekl k faktu, že primárně nabízeli byty dosavadním nájemníkům.

Současně podotkl, že městské byty, než je město prodali, prošly zásadní rekonstrukcí. „U každého domu jsme zajistili opravu střechy, zateplení obvodového pláště, novou fasádu a výměnu oken,“ poznamenal sedlčanský starosta. Stejně tak opravou prošly výtahy a další záležitosti, které byly v havarijním stavu. „V některých domech se tak udělaly nové rozvody elektřiny, vstupní dveře, případně přístupy k domům,“ uvedl Miroslav Hölzel.

Situace je ale podobná i v dalších městech v regionu. Jejich vedení se nechystá stavět byty, případná výstavba tak je na soukromých developerech. „I přes vědomí toho, že městský bytový fond je velmi malý, Příbram v dohledné době neplánuje výstavbu nových bytů,“ uvedl již před časem příbramský starosta Jan Konvalinka.

Nové byty neplánují stavět ani v Dobříši. „Město na jejich stavbu v současné době nevlastní žádné vhodné pozemky,“ uvedla starostka města Jana Vlnasová. Město má 91 městských bytů, z toho 52 je zvláštního určení.