ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE

Vedle doktorů nebo záchranářů to jsou ale i taková „normální“ povolání jako jsou například pošťáci. Ti také denně v této době vyrážejí na své pravidelné trasy, aby lidem doručili důchod, noviny nebo poštu od jejich blízkých. I pro ně se ale současný stav v mnohém liší.

„Především balíků chodí mnohem více než o Vánocích, celý den jsme v rouškách a gumových rukavicích, což je v teplých dnech velice nepříjemné,“ řekla poštovní doručovatelka Pavla Štěpánková z Petrovic u Sedlčan.

Pro mnohé z lidí jsou právě poštovní doručovatelé jedinou spojkou s okolním světem. Není proto divu, že jejich návštěvu vyhlížejí. „Někteří nás vyhlíží a chtějí si povídat, zvláště starší lidé. Mají strach, potřebují si s někým promluvit. Jiní ale chodí bez roušky, podceňují nebezpečí a nás tím ohrožují,“ potvrdila další další petrovická listonoška Jana Hejhalová.

O obě se prý jejich rodinní příslušníci obávají. „Rodina se o nás bojí, už nejsme nejmladší. Také mají strach, abychom nákazu nepřinesly domů,“ konstatovaly obě shodně. Za dobu nouzového stavu jim chybí kontakt s přáteli, nebo nemožnost uspořádat větší rodinou oslavu.

Kromě dopisů jsou jejich novými denními společníky také rouška, rukavice a dezinfekce. „Vše se musí pořád dezinfikovat, ruce, auto, klíče… Jsme stále ve stresu. Ale jsme pošťačky a ty musí vydržet všechno. Hodně nám pomáhá humor, který máme obě dvě rády, i naše vedoucí u přepážky, a stále věříme, že všechno dobře dopadne,“ dodala Pavla Štěpánková.

Koronavirová krize ukázala nové české hrdiny - zdravotníky, lékárníky, řidiče autobusů, prodavačky, pošťačky a další profese. Všichni zaslouží obdiv a poděkování. Deník je představuje v seriálu. Další příběhy hrdinů čtěte ZDE.