V případě Tatranu bylo během roku v součtu využito celkem 1754 postelí a na ubytovně Taverny mohl provozovatel inkasovat peníze za 943 nocí. O podrobnější informace jsme požádali ředitele SAS Pavla Bednáře.

S patnáctiprocentním využitím zřejmě nejste spokojeni. Máte srovnání s jinými městy?

Stoprocentně naplněnou kapacitu nebude mít určitě žádné město. Řekl bych, že 15 procent není zase tak špatný výsledek, je vyšší než v předchozích letech. Zájem mívají především zaměstnanci různých firem, s nimiž jsme uzavřeli smlouvu a na základě toho jim garantovali nižší cenu. Ale zisk nebyl nijak výrazný. Tito lidé mají zase daleko větší spotřebu energií, vody a více opotřebují zařízení než turista, který si maximálně v kuchyňce zapne rychlovarnou konvici a vysprchuje se a přespí. Nic neušpiní a nezničí…

Také se vám na ubytovně ztrácí věci?

Je pravda, že zkušenosti s ubytovanými dělníky míváme někdy dost špatné. Nakoupili jsme například nové hrníčky a do týdne tam nebyl ani jeden.

A nevyhánějí vám takoví „klienti" z ubytovny turisty?

Snažíme se dělníky ubytovávat pouze na ubytovně v areálu Tatranu a na Taverny směřujeme ty ostatní zájemce. I když je kategorie stejná, ubytovna na Taverny je přece jen vybavením výš a je v ní lepší i sociálních zázemí. Ubytovna na Tatranu má certifikace Cyklisté vítáni a Klubu českých turistů, ale na turistech založena být nemůže. Navíc ti movitější dávají přednost penzionům a hotelům v regionu. Nezláká je v naší nabídce ani informace typu, že v přízemí ubytovny se nachází zařízená kuchyňka a jídelna, že lze využít sušárnu, že samozřejmostí je přístup k internetu přes wifi, že v areálu je možné parkovat a uschovat kola v uzamykatelné místnosti nebo že dvě restaurace a sauna jsou odtud doslova pár kroků.

Nenasadili jste pro turisty ceny příliš vysoké?

Cyklisté využívají ubytovnu nejčastěji na jednu noc a tam je poplatek na osobu stanoven na 280 korun, ale přespat lze i na palandě za 200 korun a v případě delšího pobytu poskytujeme slevy. Ceny jsme nezvyšovali, ale musíme se řídit náklady. Kvůli úsporám se o ubytovny již nestarají dvě správcové, ale jedna. Když řeknu otevřeně svůj názor, tak stavět druhou turistickou ubytovnu v Sedlčanech byla hloupost. V tu dobu už stála ubytovna s 29 lůžky na hřišti Taverny a byla dostačující. Město kapacitu 55 lůžek nedokáže využít a pokud ano, tak jen naprosto výjimečně.

Promítla se vám vloni stavba přivaděče pitné vody na trase Sedlčany – Benešov na naplnění ubytovny?

Minimálně, přestože jsme posílali dodavateli stavby výhodnou nabídku. Daleko vyšší zájem o lůžka bývá při pochodu Praha – Prčice, při městských slavnostech Rosa nebo při závodech v areálu Sedlčanské kotliny.

Ubytovna na hřišti Tatranu prošla rekonstrukcí před deseti lety. Co nejvíc volá po opravě?

Zásadní věci jsou v pořádku. Dokonce přečkala i povodeň, kdy v ní stálo metr vody. V dost špatném stavu je fasáda a na zdech opadává místy štuk, což by se při dobře odvedené práci stávat nemělo. Je to ale jen vzhledová vada.

Jeden pokoj na ubytovně Tatranu je bezbariérový. Je pamatováno na vozíčkáře také v té druhé?

Na Tatranu je pro vozíčkáře vhodné i sociální zařízení. Na Taverny jsou pro ně vhodné dva pokoje v přízemí, protože tam nemusí zdolávat žádný schod, ale sociální zařízení je v klasickém provedení. Marie Břeňová