Interaktivní expozice, vhodně umístěné v bývalých hospodářských staveních, nabídnou návštěvníkům kompletní informace o přírodě, jejích obyvatelích i významných turistických cílech.

„O lokalitu se staráme zhruba sedm let a jsem rád, že jsme se stali součástí unikátního projektu v roli provozovatele,“ zdůrazňuje starosta Strašic Jiří Hahner. Expozice vznikaly ve spolupráci Agentury ochrany přírody a krajiny i Muzea středních Brd, které sídlí ve zmíněné obci.

V zámečku Tři Trubky se otevřel Dům přírody Brd | Video: Deník/Václav Havránek

Osobou z nejpovolanějších je místní badatel a historik Tomáš Makaj: „První část stálé výstavy obsahuje všechny poznatky o vzniku brdské krajiny, což je součást širšího území Barrandien. Další úseky jsou věnované kulturním i přírodním pokladům a závěr expozice orientujeme na ochranu přírody. Průvodcem se stal mravenec travní, běžný druh travnatých stanovišť v Brdech.“ V prostorách Domu přírody nechybí speciální tubus s noční oblohou plnou hvězd. Nejmodernější technika simuluje západ slunce i ranní svítání, zní tu zpěv ptáků a na nádvoří tryská voda z fontány.

Areál třítrubecké památky vlastní Vojenské lesy a statky. „Plníme slib, který jsme se zrušením vojenského újezdu v roce 2016 dali veřejnosti. Tři Trubky měníme ve vstupní prostor do pohoří včetně možnosti ubytování. Od neděle 6. srpna mohou zájemci využít rekreační kapacitu jedenácti lůžek v pěti stylových pokojích, a to v rekonstruovaném objektu hájenky,“ dodává ředitel hořovické divize VLS David Novotný. Samotný zámek bude odhadem ještě dva roky uzavřen kvůli úpravám uvnitř budovy.

Tři Trubky na soutoku Třítrubeckého a Padrťského potoka nechal vystavět ke konci 19. století Jeroným Colloredo – Mannsfeld. Ve třicátých letech minulého století tu krátce pobýval prezident Masaryk, poté i jeho nástupce Beneš. Během německé okupace zde bydlel polní maršál von Brauchitsch, suspendovaný Hitlerem po neúspěšném tažení na Moskvu. Po válce ho využívali komunističtí prominenti.

K zámečku se turisté dostanou na kole nebo po svých. Ideální je dvoukilometrová značená stezka podél Klabavy a ti motorizovaní odstaví vozidla na parkovišti při výjezdu ze Strašic. Dům přírody bude do září zpřístupněn denně kromě pondělí. Vždy od 10 do 11 a od 13 do 16 hodin. V zimní sezoně ve středu (13 – 16) a o víkendech (10 až 11 a 13 až 16 hodin).