Také se na nich návštěvníci seznámí s historií křesťanských svátků, dozvědí se o významu adventu i zvycích a prohlédnou si výstavu betlémů. Vůbec poprvé se v sobotu 8. prosince uskuteční na nádvoří zámku také vánoční trh.

„Návštěvníci při něm nasají adventní atmosféru a během celého dne si budou moci zakoupit ručně vyráběné dárečky, vánoční dekorace nebo třeba jmelí. Ochutnají rybí speciality, medovinu, svařák, kávu a sladké dobroty. Slavnostní náladu pak podtrhnou poslechem vánočních koled,“ uvedla Kateřina Doušová ze zámku Dobříš. Záštitu nad vánočním trhem převzala Livie Colloredo-Mannsfeldová, manželka majitele zámku Jeroma Colloredo-Mannsfelda.

Mezi prodejci prvního zámeckého vánočního jarmarku mají být převážně lidé z Dobříše a okolí – místní rybáři, květinářky, šperkaři či zástupci farní charity. Po celý den bude nádvoří zámku zkrášleno vánočně nazdobenými jedlemi a k večeru jej osvětlí louče, hořící koše a lucerny.

Každý adventní víkend až do 22. prosince nabídne zámek i adventní prohlídky a výstavu jesliček od spolku příbramských betlémářů. Součástí předvánočního programu jsou také dvě aktuální výstavy. První je v Galerii JCM a jmenuje se Šlechta v boji za českou státnost. Druhý je v předsálí Návštěvního centra a je věnována výročí 100 let od vzniku republiky.

Ani zájemci o vážnou hudbu nepřijdou zkrátka. V Zrcadlovém sále se 14. prosince od 19.30 hodin bude konat Vánoční koncert města Dobříše. Účinkovat na něm budou symfonikové Českého rozhlasu a koncertní housloví mistři SOČR Vlastimil Kobrle, Petr Zdvihal, Pavel Sochůrek a harfové kvarteto PRAHARP.

Také na zámku v Březnici, který už má po návštěvnické sezoně, se chystají adventní prohlídky. Připadnou na sobotu 8. prosince a 15. prosince. Zámek ožije předvánoční atmosférou, koledami, vánočními zvyky. Navíc budou mít příchozí možností zhlédnout zámecký palffyovský betlém v rámci prohlídek zámku.