Zeptali jsme se, jak se Tomáš Vácha na nedělní soutěž připravoval a zda už někdy o získání podobného titulu usiloval.

Byla soutěž náročná?

Musím říct, že to byla velice náročná soutěž vzhledem k tomu, že se běží v plné zásahové výstroji. Soutěž je náročná fyzicky, na rozložení sil, na nohy, ruce, musí se hodně přemýšlet.

Jak dlouho jste se na ni připravoval?

Dlouho (smích). Připravuji se průběžně, vždycky v létě dělám požární sporty. Těmi se zabývám už od deseti let.
To byl ale kolektivní sport. Jako jednotlivec trénuji posledních pět let.

Co jste říkal na tropické počasí?

Očekával jsem takovéhle počasí, posledních čtrnáct dní před soutěží jsem se pohyboval v parných dnech v kombinéze, aby si tělo zvyklo, mělo termovýcvik a bylo připravené na přetížení organismu.

Kolik kilogramů jste měl na sobě navíc?

Na sobě jsem měl pětilitrový dýchací přístroj, půjčený z jednotky v Příbram 1, jenom ten má třináct kilo. A potom samozřejmě boty, helma, kabát, prostě to ostatní.

Už jste se někdy železným mužem stal nebo jste o to alespoň usiloval?

Nestal a ještě jsem neusiloval. Jednou jsem se připravoval na soutěž Iron Fireman v Praze, sondoval jsem, jaké jsou podmínky.
Soutěž bývá v září a je ještě náročnější, chtěl bych se zúčastnit. Příbramský železný hasič byl takový přípravný závod, co se týká adrenalinu.

Co všechno jste musel pro účast v soutěži udělat?

Oblek jsem měl svůj, helmu jsem si půjčil od kamaráda a dýchací přístroj z SDH Příbram 1. Startovné mělo být sto korun, to nám nakonec odpustili. Trička nám koupila jedna firma z Příbrami, které bych tímto chtěl poděkovat. Děkuji také za podporu příbramské radnici, ale hlavně celé mojí rodině.

Jak je to s oslavou vítězství a s alkoholem?

Oslava je samozřejmost, ale v mém případě bez alkoholu. Dávám si nealkoholické pivo a energetické nápoje.