„Do okolí Slapské přehrady jsem zavítal poprvé přibližně před třiceti lety. Poznal jsem, že je to nejen jedno z nejhezčích míst v okolí Prahy, ale i ve středních Čechách. Vždy to bývala rekreační oblast. Všechna místa, kde se můžeme projít po nevydlážděné a nevyasfaltované zemi, kde jsou lesy, louky, všude, kde žijí zvířata a kde je panenská příroda – to je to zlato, které máme a které nám dramatickým způsobem ubývá," připomněl herec.
Herce se po přestěhování na venkov mimo jiné učí přírodu i zvířata daleko víc chápat.

„Člověk nemyslí jen na sebe, ale začne vnímat i ty ostatní bytosti, a to jsou i všichni tvorové, kteří v přírodě žijí. Dojdeme zákonitě k tomu, že jsme predátoři, a že jsme veškerý životní prostor zabrali pro sebe a tvorům jsme toho moc nenechali. I když prognózy nejsou příznivé, myslím si, že bychom jim to měli nyní vracet. Tím víc bychom si měli chránit prostředí, a to nejen pro nás, ale i pro všechny ostatní tvory," uvedl ve svém vystoupení ve Sněmovně Vydra s tím, že musíme uchránit životní prostředí a udělat vše proto, abychom si tuto zem nezničili.

„Za to žádné zlato nestojí! Jestliže se něco v našem životním prostředí zlomí, tak je to kus kovu, který jakoukoliv cenu ztratí. Tu cenu, kterou jsme mu sami dali. Nestojí nám za to, abychom zničili to, co máme krásného, kde nám může být dobře a co když zničíme, už nikdy nebudeme moci napravit. Maminka mi vždycky říkala: Vašíku, cokoliv se stane, možné napravit je. Vidím, že to platí ale jen do určité míry – když se rozbije okno nebo lidské vztahy, to snad ano. Ale když zasáhneme do koloběhu přírody zásadním způsobem, když sebereme jedno jeho důležité kolečko, tak nejde nahradit za žádné peníze," apeloval Václav Vydra.

Seminář se konal za podpory středočeského hejtmana Josefa Řiháka (ČSSD), který se však z jednání omluvil. Záštitu nad akcí převzala poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09), která se úvodní části programu účastnila.

Na semináři se krátce objevil i poslanec Tomio Okamura (Úsvit) a do úplného závěru tu setrval poslanec za KSČM Jiří Dolejš. Přítomen byl i poslanec a starosta Rožmitálu pod Třemšínem Josef Vondrášek, starosta Sedlčan Jiří Burian, starosta Chotilska Jiří Šťástka, starostka Hvožďan Markéta Balková a zástupci dalších měst a obcí středních Čech i Plzeňska. O nesmyslné devastaci krajiny ve svém příspěvku hovořil profesor Akademie věd ČR Rudolf Zahradník, velmi zajímavým projevem zaujal Luboš Babička z České zemědělské university. Marie Břeňová