RNDr. Václav Cílek, CSc., je ředitelem a vědeckým pracovníkem Geologického ústavu AV ČR a byl také spoluautorem a vedoucím téměř šedesátihlavého autorského kolektivu dosud nejrozsáhlejší publikace pojednávající o přírodě a krajině brdského vojenského prostoru, která byla vydána v roce 2005 pod názvem Střední Brdy. O krajinu Brd se dlouhodobě zajímá.

Václav Cílek také nedávno zaslal své vyjádření k budoucnosti Středních Brd občanské iniciativě SOS Brdy, která vidí cestu k udržení nezastavěnosti území vojenského újezdu především v důsledném prosazování nezastavitelnosti na všech úrovních územního plánování.

„K praktickému zajištění nezastavitelnosti, kterou deklaruje statut přírodního parku, je podle nás nejdůležitější zakotvit ji do zásad územního rozvoje kraje (krajů) a do vlastních územních plánů jednotlivých obcí, k nimž se podle záměru ministerstev možná budou přičleňovat jejich historické katastry,“ prohlašuje iniciativa.

Co říkáte na záměr zrušit Vojenský újezd Brdy?
Osobně bych ho spíš zakonzervoval. On se totiž může hodit z nejméně dvou důvodů – je možné jej pronajímat armádám jiných spřátelených zemí a druhá věc je složitější. Co když to za dvacet let bude opět vypadat na válku třeba kvůli nedostatku ropy nebo z jiných důvodů a my vojenská cvičiště opět budeme potřebovat?

Pokud by byl vojenský újezd opravdu zrušen, jak by se s tímto územím mělo naložit?
Měl by fungovat zhruba jako za vojáků. To znamená veškerá sídla jako kasárny, penziony, hotely by měly zůstat vně pásma a uvnitř by se mohlo jezdit na kole, chodit na procházky, prostě provozovat měkkou turistiku.

V současnosti se debatuje o dvou možných způsobech ochrany přírody a krajiny. Jedním je vyhlášení chráněné krajinné oblasti (CHKO) – přestože ještě donedávna příslušné instituce dokládaly různými studiemi, že Brdy pro tento stupeň velkoplošné ochrany nesplňují kritéria. Druhou možností je vyhlášení sítě maloplošných zvláště chráněných území (MZCHÚ) doplněných ochranou krajinného rázu zřízením přírodního parku. Které z těchto možností byste dal přednost?
Pro mě mají Střední Brdy největší sílu právě v té opuštěnosti, že uvnitř nejsou prakticky žádné domy, že padrťská pláň je holá. Skaliny se vesměs ochrání samy, les je na většině území podprůměrný, holé plochy budou zarůstat, ale důležité je nestavět uvnitř pohoří, nechat jej být. Představuji si, jak krásná musela být Sněžka dřív, když nahoře byla jenom kaple. Kdyby to dnes šlo, tak bych tam zrušil silnici, lanovku a skoro všechny stavby, jenom tu historickou kapli bych tam, trochu nerad, nechal. V podobné situaci jsou Střední Brdy, teď jsou krásné, ale pokud je začnete rozvíjet, tak je zkazíte. Naopak co se může a má rozvíjet jsou obce na okraji újezdu.

Myslíte si, že by byla pro Střední Brdy vhodná varianta ochrany spočívající ve vyhlášení sítě maloplošných zvláště chráněných území současně s vyhlášením přírodního parku v případě zrušení Vojenského újezdu Brdy?
Myslím si, že to je jedna z dobrých voleb, jejíž úspěch záleží na tom, zda se neobjeví developer, který neurčitý právní statut přírodního parku snadno obejde.