Lékaři navíc varují, že přenosu infekční žloutenky typu A nemusí zabránit ani důsledné dodržování hygienických návyků. Mýt si ruce podle nich nestačí.
Jedinou účinnou ochranou proti žloutence typu A je právě očkování. Během května bude stále v rámci preventivní vakcinační kampaně platit dvacetiprocentní sleva na dětskou vakcínu proti hepatitidě A - Havrix Junior.

Očkovací látku je možné pořídit na předpis v lékárnách nebo přímo v ordinacích dětských lékařů a právě lékaři v jednotlivých regionech apelují na rodiče a vysvětlují, proč je očkování proti hepatitidě A důležité právě v jarních měsících. „S onemocněním se může setkat kdokoliv a kdekoliv, infekce se snadno přenáší především v dětských kolektivech jako jsou letní tábory, školky či školy.

Nebezpečí nákazy hrozí také při pobytu v přímořských oblastech, kam během letních dovolených často cestují rodiče i s malými dětmi,“ říkají lékaři. O tom, že se žloutenkou se můžeme setkat prakticky kdekoliv, svědčí i nedávný případ vypuknutí epidemie mezi dětmi v mateřské škole v Olomouci.

Pořízení jedné dávky vakcíny vyjde rodiče po slevě na zhruba 700 korun. K získání dlouhodobé imunity je nutné v období 6 až 12 měsíců po aplikaci první injekce provést přeočkování. Většina zdravotních pojišťoven přispívá na očkování proti hepatitidám v rámci svých bonusových programů.

„Děti se stravují ve stáncích nebo prodejnách s rychlým občerstvením, též s rodiči cestují do rizikových krajin. Velmi dlouhou dobu od poslední spartakiády pořádná epidemie nebyla, ale přesto stále narůstá počet onemocnění žloutenkou, zvláště v rizikových skupinách, což jsou předškolní děti a také sociální rizikové menšiny,“ řekla dětská lékařka Karla Martínková.