K příbramským lékařům dorazily vakcíny proti prasečí chřipce Pandemrix v listopadu loňského roku. Nejdříve byly určeny jen chronicky nemocným pacientům, lékařům, zdravotníkům, hasičům a podobně. V té době neměl obyčejný člověk na očkování šanci. Malý průzkum tehdy ukázal, že mezi lidmi panuje spíš nedůvěra k vakcínám. Potvrdili to někteří příbramští praktičtí lékaři.

Ke konci roku na Příbramsku stoupal počet onemocnění chřipkou, lidé se báli epidemie. Hrozbu nákazy pandemickou chřipkou navíc doprovázely nejasné dohady. Příbramské lékárny zaznamenaly velký zájem veřejnosti o roušky. Návštěvám se uzavřely nemocnice, věznice a některé školy vyhlásily chřipkové prázdniny.

O očkování proti prasečí chřipce může od minulého měsíce požádat každý, a to ve vakcinačním centru na II. poliklinice v Příbrami, které zřídil kraj. Aplikace i vakcína jsou pro všechny zdarma, neplatí se ani regulační poplatek. Lidé nepotřebují žádné doporučení praktických lékařů. Ti jsou ale často pacientům nejbližšími rádci. Situace se příliš nezměnila.

„Lidé mají absolutní nezájem. U mě v ordinaci se prasečí chřipka zatím nevyskytla,“ řekla Deníku praktická lékařka v Příbrami Daniela Fuchsová.