Oslava svatého Valentýna, nebo také svátku zamilovaných, je pro mnohé lidi jen dalším uměle importovaným svátkem, který nemá s naší tradicí nic společného. Jiní v něm zas nalézají vhodnou příležitost k projevení lásky a náklonnosti ke svým blízkým. O historické tradici se dodnes vedou spory, ale faktem zůstává, že první valentýnky si začali milenci posílat už ve středověku.

Není od věci, když dva zamilovaní lidé oslaví svou lásku, ale nemělo by asi zůstat pouze u jednoho dne v roce. Příbramáci mají při výběru vhodného daru pro svou druhou polovičku spoustu možností. Ve výlohách obchodů se to hemží všelijakými srdíčky a medvídky, stejně tak různé podniky nabízejí například dárkové poukazy na své služby. Březohorská solná jeskyně nabízí valentýnsky balený dárek v podobě poukazu na návštěvu. Jedna příbramská diskotéka zas připravila speciální Valentýnskou party.

„Například růží jsme letos objednali asi dvakrát tolik co obvykle. Minulý rok bylo zákazníků celkem dost, ale nevím, co máme očekávat tentokrát. Myslím, že zájem nebude až tak velký, protože jsou prázdniny a Valentýn navíc vychází na sobotu,“ řekla před Valentýnem prodavačka květin v Pražské ulici v Příbrami.

„Valentýna neslavím, protože je to podle mě uměle zavlečený svátek, kterým se snaží obchody vytáhnout z lidí peníze v době mezi Vánocemi a Velikonocemi,“ řekl Jan Čížek z Příbrami.

Provedli jsme mezi Příbramáky průzkum, podle kterého jsou příznivci i odpůrci svátku v rovnováze. „Tradičně si dáme s přítelem nějaký dárek a zajdeme na večeři. Asi nic speciálního,“ svěřila se Jitka Krejčíková.