Znovuotevřeno bylo po rekonstrukci před šestnácti lety. Příbramáci jsou na tento unikát náležitě pyšní a trápí je neustálé řádění vandalů, kteří památku ničí.

„Je to hrůza, chodím tam na procházky se psem. Nechápu, komu může udělat radost ničení takové památky,“ řekla Hanka Bartůňková z Příbrami, která „výtvory“ sprejerů zdokumentovala.

Podle předsedy dozorčí rady Nadačního fondu pro Svatohorské schody a zvelebení okolí Svaté Hory Jaroslava Štefana byl ale stav schodů v minulosti mnohem žalostnější.

„Největší újmu utrpěly ve druhé polovině 20. století. Komunistickému režimu nezáleželo na stavu unikátní kulturní památky a dal prostor vandalům k její devastaci. Svatohorské schody navíc částečně poškodil v roce 1978 požár. Po něm byly uzavřeny a opravy se dočkaly až v letech 1992 až 1993. Naši předkové byli skutečně vandalové proti těm dnešním. Pamatuji si z doby, kdy mi bylo jedenáct let, že ve schodech nebyl snad ani metr nepomalovaného místa. Stěny byly strašně zřízené,“ vzpomněl před časem Jaroslav Štefan.

Svatohorské schody jsou z města přístupné z Dlouhé ulice a jsou otevřeny denně v letním období od 8 do 17 hodin, v zimním období od 8 do 15.30 hodin.