Místostarosta Příbrami Václav Švenda informoval, že město do adventní výzdoby v letošním roce investuje celkem 675 tisíc korun. Více než 400 tisíc korun ale je na nákup nové výzdoby a vybavení, jako jsou například stánky a osmiúhelníkový altán na Náměstí 17. listopadu. Využity budou i v dalších letech.

V Jincích si na vánoční výzdobu připravují kolem 150 tisíc korun. Příbramskému deníku to sdělil starosta městyse Josef Hála. Z celé částky půjde kolem 50 tisíc korun na nákup nové výzdoby, například držáků na sloupy.

„Každoročně jsme zdobili šest vánočních stromů, letos jich bude jen pět, šest už bylo příliš náročné na instalaci a ozdobení. Škola bude připravovat jarmark a na náměstí se v neděli třetího prosince bude konat velká akce pro veřejnost. Ohňostroj letos pořádat nebudeme, předchozí čtyři roky jsme ho dělali a letos to zkusíme zvládnout bez něj,“ konstatoval starosta Josef Hála.

V Sedlčanech se v letošním roce nové součásti adventní výzdoby nakupovat nebudou.

„Už jen náklady na instalaci stávající adventní výzdoby se vyšplhají až na částku kolem 20 tisíc korun,“ říká místostarosta Miroslav Hölzel. 

V Dobříši má přípravu adventní výzdoby ve své správě společnost Dokas. Za trvání celého adventního období zde budou čtyři trhy v Kopáčkově Dvoře. První bude uspořádán 3. prosince a další budou následovat o dalších víkendech.

Tradičního rozsvěcení vánočního stromu a příchodu sv. Mikuláše se budou moci zájemci zúčastnit 6. prosince na Mírovém náměstí v Dobříši, kde si děti i dospělí návštěvníci vychutnají také oblíbený ohňostroj.

„Novoroční ohňostroj nebude, místo něj je právě tento při příležitosti slavnostního rozsvěcení vánočního stromu,“ prozradila Nikol Sevaldová, mluvčí města Dobříše.

V Rožmitále pod Třemšínem se rozpočet na vánoční výzdobu bude pohybovat kolem 30 tisíc korun. Prozradil to starosta města Josef Vondrášek. Nakupovat budou nové prvky vánoční ozdoby do částky 20 tisíc korun. Novoroční ohňostroj v Rožmitále v letošním roce pořádán nebude.

V menších obcích budou pořádány tradiční menší rozsvěcení vánočních stromů. Například ve Staré Huti se aktu účastní i žáci místní základní školy, které předvedou pod svítícím stromem a shromážděným publikem nacvičené adventní písně, přednes básní a zatančí v kostýmech. Menší děti si užijí chvíli, kdy mohou samy vzít ozdoby a zdobit jimi strom. Nesmí chybět čert a anděl.