Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vařeka: Už letos musí být vyznačena páteřní síť tras v Brdech

Příbram – Už v příštím roce od prvního ledna bude vyhlášena Chráněná krajinná oblast Brdy. Podle příbramských radních bude zpřístupnění současného vojenského újezdu jednou z největších událostí v české turistice v příštím roce.

20.5.2015
SDÍLEJ:

Cykloturistika. Ilustrační fotoFoto: Deník

Ve zrušení vojenského újezdu, vyhlášení CHKO a zpřístupnění Brd veřejnosti se podle radnice nabízí jedinečná a neopakovatelná příležitost k výraznému rozvoji cestovního ruchu nejen pro město Příbram, ale i pro celý region.

„Současné vedení radnice zrušení vojenského újezdu a vznik CHKO vždy podporovalo a situaci kolem vznikající CHKO Brdy aktivně sleduje. Momentálně se zajímá o to, jakým způsobem probíhají přípravy na zahájení 1. turistické sezóny v Brdech a jaká je situace ohledně značení turistických tras," uvedla za vedení města její mluvčí Pavlína Svobodová.

Na začátku května se uskutečnilo v Praze krátké informativní setkání s předsedou rady značení Klubu českých turistů Karlem Markvartem. „Jednalo se o dalším postupu při přípravě značení turistických tras v rušeném Vojenském újezdu Brdy," uvedl starosta města Jindřich Vařeka s tím, že značení by měli provést členové Klubu českých turistů na trasách, které budou odsouhlaseny skupinou tvořenou zástupci Klubu českých turistů, Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Újezdního úřadu, Vojenských lesů, Ministerstva životního prostředí, Ministerstva obrany a z řad znalců místních podmínek v Brdech. S velkou pravděpodobností by mělo jednání této koordinační skupiny proběhnout v Příbrami, jejíž zástupci by se měli také samotného jednání zúčastnit.

„Na schůzce bylo konstatováno, že některé existující návrhy na vyznačení turistických a cyklistických tras v Brdech neodpovídají reálné situaci, pokud jde o respektování území, která budou i po vyhlášení CHKO veřejnosti nepřístupná, nebo stavu pyrotechnické očisty," uvedl dále starosta a připomíná, že prozatím se k otázce značených cest v Brdech stavěl velmi rezervovaně zejména újezdní úřad v Jincích.

„Jeden z jeho pracovníků dokonce nedávno v místním tisku prohlásil, že nebude povolováno značení nových tras nejméně do konce letošního roku a možná, že až od konce roku 2017, kdy by měla být dokončena pyrotechnická asanace území zrušeného újezdu," uvedl dále starosta.

Město Příbram považuje otázku včasného vyznačení tras za velmi důležitou součást budování turistické infrastruktury v oblasti Brd a jednu z podmínek bezproblémového rozvoje cestovního ruchu v regionu.

„Za tím účelem má město v úmyslu samo podniknout některé kroky a opatření ke zlepšení dostupnosti budoucí CHKO Brdy, například zřídit nové cyklostezky a cyklotrasy a turistické trasy nebo zlepšit nabídku pro turisty postupným vybudováním rozhledových míst a mobiliáře jak v samotném městě, tak v jeho blízkém okolí," přibližuje záměry města starosta a dodává, že má v úmyslu v této strategii spolupracovat i s dalšími dotčenými obcemi, zejména s Bohutínem, Obecnicí, Podlesím a Lhotou u Příbrami.

„Některé konkrétní projekty jsou již zapracovány do návrhu Strategického plánu rozvoje města, jímž se zabývalo pondělní zastupitelstvo," dodává starosta.

Situaci, že značení nových turistických tras nebude povolováno nejméně do konce letošního roku a možná, že až od konce roku 2017, účastníci pražského setkání považují za nepřijatelné a jsou naopak přesvědčeni, že základní síť turistických tras by měla vzniknout už v letošním roce. A to zejména z toho důvodu, aby bylo možno očekávané návštěvníky Brd hned po zrušení újezdu k 31.12.2015 nasměrovat na bezpečné trasy a zabránilo se tak případným škodám a dokonce i nebezpečí, jež by mohla způsobit živelná a neregulovaná návštěvnost jak pro ochranu přírody, tak i pro bezpečnost a zdraví návštěvníků.

V tomto smyslu byly přijaty i závěry jednání konference Budoucnost Brd v CHKO ve dnech 27. a 28. března letošního roku.
„Předpokládáme, že výsledkem chystané koordinační schůzky bude mimo jiné odstranění některých nejasnosti a nedorozumění a to, že značení turistických cest v Brdech bude moci skutečně začít už letos a do konce roku vznikne alespoň páteřní síť hlavních turistických a cyklistických tras a snad i některých běžkařských tratí," dodal na závěr Jindřich Vařeka.

Autor: Redakce

20.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jedna z volebních místností v Dobříši byla v areálu Základní školy Dobříš, Lidická
124

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Lepší sedadla a třetí rozměr vrátily diváky do příbramského kina

Příbram – Jeden čas to s kinem vypadalo především kvůli návštěvnosti dost bledě, ale to je nyní už minulostí. Za první pololetí letošního roku byl průměrných počet 102 diváků na každé promítání. Příbramské kino je tak na druhém místě v návštěvnosti ze 188 sledovaných kin z celé republiky. Do těchto statistik se ale nezapočítávají multiplexy.

Papežem vyznamenaný skautský vedoucí navštívil Dobříš

Dobříš /FOTOGALERIE/ - Ve středu 11. října uspořádalo místní skautské středisko v Pastoračním centru sv. Tomáše v Dobříši kulturní podvečer. Na programu bylo promítání dokumentárního filmu o historii českého skautingu Skauti bez lilie.

AKTUALIZOVÁNO

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

Střední Čechy – Jednání za zavřenými dveřmi bylo delší, než se původně očekávalo – a jeho výsledkem se nestalo rázné bouchnutí do stolu, čemuž mohla nasvědčovat silná slova zaznívající na sklonku minulého týdne i ještě tento čtvrtek. Tak se vyvinula páteční schůzka představitelů krizí zachvácené koalice vládnoucí Středočeskému kraji – zástupců ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. Účastníci se shodli, že se u jednacího stolu setkají opět za týden – příští pátek.

Lupič se na místo loupeže nechal dovézt taxíkem

Kamýk nad Vltavou – Netradiční způsob dopravy na místo činu zvolil lupič, který se rozhodl přepadnout poštu v Kamýku nad Vltavou. Na místo činu i z něj se totiž nechal odvézt taxíkem. Nyní už v policejní cele zřejmě přemýšlí nad tím, kde měl jeho plán chybu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení