A jednoduchá kvůli letošní teplé zimě nebude, jak očekává Jiří Roub, předseda příbramské organizace Českého svazu včelařů.

„Vyslechli jsme si hodnotící zprávy minulého období. Nákazový referent organizace přebíral od příchozích vzorky z včelstev k vyšetření na včelí nemoci. Vrásky na jeho čele daly tušit, že letošní teplá zima způsobí včelařům nemalé problémy," popisuje průběh schůze Jiří Roub, jenž při ní ocenil pět včelařů za příkladnou práci v příbramské oblasti.

Povídalo se o činnosti včelařů a o dalším vývoji organizace. Jiří Roub měl připravenou přednášku o historii včelařství na Příbramsku.

Aktuálně je ale pro včely důležité, jak se vyrovnají s letošní teplou zimou. „V zimě měly odpočívat. Nemají sílu se bránit parazitům. V teple začínají klást druhý plod, postupně zkonzumují zásoby potravy a umřou hlady," popisuje v posledních letech častý osud včel na základě dlouholetých zkušeností včelař. Výsledek podle Jiřího Rouba ukáží jarní měsíce.

Špatné vzpomínky mají včelaři na rok 1997, kdy přišel vlivem teplé zimy obrovský úhyn včelstev, na jejichž obnovu tehdy vláda uvolnila miliardy korun. Jenomže pro záchranu nejdůležitějšího hmyzu jsou potřeba včelaři, a těch zkušených ubývá.

„Mnoha lidem taková katastrofa sebere sílu a raději s včelařením skončí. Do kroužků mladých včelařů sice děti rok co rok přibývají, ale počet potřebných včelařů ještě dlouho nevyrovnají," dodává Jiří Roub, jenž mimo jiné vede včelařský kroužek při Základní škole pod Svatou Horou v Příbrami.