Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ROZHOVOR: Zima byla dobrá pro včely, medu prý bude dost

Příbram - Letošní dlouhá a studená zima byla pro mnoho lidí nepříjemná. Jsou ale lidé, kteří za ni děkují. Jsou to včelaři, kteří letos předpokládají hodně dobrého medu. Dlouhodobý mráz totiž zničil parazity, kvůli kterým v posledních letech vyhynula spousta včelstev, což se na množství takzvaného českého zlata negativně odrazilo.

21.3.2010
SDÍLEJ:

Včelař Jiří Roub z Příbrami.Foto: Deník/Markéta Jankovská

Co nevidět tu budou Velikonoce a s nimi spojená výroba perníčků. Každá hospodyňka dobře ví, že perníčky nejdou udělat bez použití medu. A to ne ledajakého. Musí být kvalitní, prostě český, jak říkají včelaři.

Protože pravidelní konzumenti medu vědí, že sehnat tento vzácný včelí produkt v obchodech dnes už není zrovna snadné, jezdí si pro něj přímo ke včelařům, kterým se v tomto období, kdy se zadělává těsto na perníčky, značně zmenšují zásoby. Že by med úplně došel, se prý nestává. Alespoň ne včelaři Jiřímu Roubovi, který je předsedou příbramské organizace Českého svazu včelařů.

Byl loňský rok dobrý na vytvoření dostatečných zásob medu?
Medu bylo loni všeobecně málo na tenhle rok. Bylo to způsobené loňský studeným jarem. Zpočátku to vypadalo pro květový med nadějně, březen byl příznivý, ale květen a červen byl deštivý. Ani z druhého, lesního medu nebylo nic. Špatné to bylo ale jen s českým medem. Ono se ho k nám dováží velké množství, ale je nekvalitní.

Jak byste pochválil náš med?
Český med je vyhlášený ve světě jako jedna z našich vývozních zemědělských komodit. Svou čistotou a malým obsahem léčiv se nedá se zahraničním srovnat. Proto je tolik vyhledávaný a v zahraničí se dobře prodává. Bohužel jsme ho měli málo, tak se sem dovážel med z Argentiny nebo z Číny. Ten obsahuje velké množství léčiv a já za sebe jej nedoporučuji.

Kolik medu včelař na Příbramsku ročně obvykle vytěží?
Příbramsko je vzhledem k demografické poloze takzvaná podhorská oblast pro včelaření. Je tady průměrný výnos na včelstvo čtrnáct kilogramů. Když se tomu ale člověk věnuje a je příznivý rok, tak je výnos mnohem vyšší. Já mám průměrný výnos za deset let dvacet kilo na včelstvo z jednoho období. U druhého medu mám výnos už o něco nižší. Celoročně by na Příbramsku měl být výnos z jednoho včelstva třicet kilogramů.

Došel vám už někdy med?
Zatím se mi to ještě nestalo. Pro své stálé zákazníky pořád med mám. Ještě se mi ale nestalo, že bych něco musel dávat do výkupu. Je to tak, že pár týdnů před vytočením už mám jen několik sklenic, ale vždycky nějak šikovně vyjdu.

Dostane se český med vůbec do obchodu?
Málokdy. Většinou jsou tam směsné medy ze zemí Evropské unie nebo mimo ni. Když už tam je, tak je velmi drahý. Když ho velkoobchodníci vykoupí od českých včelařů, tak ho většinou vyvezou a velmi dobře zpeněží.

Zlepšilo se podle vás něco ve vztahu veřejnosti ke včelaření? Pokud vím, starší včelaři odcházejí a nových, mladých, přichází do oboru velmi málo.
Děláme různé akce pro děti, dáváme med do mateřských škol. S touto myšlenkou přišel bývalý předseda včelařů Miloslav Vašek z Hájů. Díky tomu máme dobrou spolupráci s městem, které nám vychází vstříc, jak může. Přispívá nám na léčiva pro včely formou grantů. Také máme široko daleko jeden včelařský kroužek na Základní škole pod Svatou Horou. Příliv nových lidí do včelařství jsme ale nezaznamenali. Když z kroužku ročně začne jeden člověk včelařit, jsme rádi. Ročně ale také odejdou tři, čtyři včelaři, což je pořádný nepoměr.

Proč myslíte, že je o včelaření takový nezájem?
Myslím, že veřejnost je hodně neinformovaná. Ví se, že med je zdravý a dávají ho včely. Ale také mají žihadla a to lidi odrazuje. Navíc nás nezaštiťuje žádná mediální hvězda. Na včelařství se hlavně nedá zbohatnout.

Kolik včelařů jste vy sám už odchoval?
Za tu dobu, co vedu kroužek, jsem odchoval deset dětí, opravdových včelařů.

Máte představu, jaký bude pro med tenhle rok?
Letošní zima byla velice dlouhá a tvrdá, a to je pro včely jedině dobře. Ty dvě předchozí teplé zimy způsobily obrovskou katastrofu v podobě úhynu včelstev kvůli namnoženým parazitům. Včelaři, kteří na letošní zimu včelstva dobře zazimovali, teď budou moci být spokojeni.

VIZITKA
Jiří Roub bydlí v Příbrami, je mu 56 let a pracuje na Základní škole pod Svatou Horou jako učitel dějepisu a hudební výchovy. Mezi jeho záliby patří včelařství, kterému se věnuje už pětadvacet let. Je předsedou příbramské organizace Českého svazu včelařů.

Autor: Markéta Lišková

21.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na pěší pouť do Santiaga se příbramský cestovatel vydal loni.
5

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Jiří Suchý a Jitka Molavcová s orchestrem divadla Semafor

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Sedlčany - Zbyněk Jetel je nejstarším sedlčanským tenistou. Na kurtech Sokola Sedlčany nebo u tréninkové zdi ho můžeme vidět od jara do podzimu. Dokud to jen trochu počasí dovolí, věnuje se bílému sportu denně alespoň hodinu.

Příbramští ochránci koček hledají podporu a pomoc

Příbram – Spolek pro kočku pomáhá opuštěným a nalezeným kočkám ve městě už šest let. Jeho hlavní činností je jak péče o kočky a koťata žijící venku, tak o ty nalezené, nemocné či nějak zraněné. 

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení