VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ani u včelaření nechybí veselé historky

ROŽMITÁLSKO - Václav Němec ze Vševil – Lesních chalup je jedním ze zakládajících členů organizace Českého svazu včelařů vRožmitále pod Třemšínem. Včelařství se věnuje už řadu let. „Na včely nedám dopustit,“ říká vrozhovoru.

24.7.2007
SDÍLEJ:

Václav Němec ze Vševil – Lesních chalupFoto: DENÍK

Jak jste se ke včelám dostal, kdy vás to „chytlo“? Včelařil už někdo zvašich předků?

Moje první setkání se včeličkami bylo asi vpěti letech. U sousedů postavili včelín a o včely se jim staral jejich strýc, hajný pan Pour. Byl to již starý pán, nosil na hlavě myslivecký klobouk, měl dlouhý šedivý plnovous, a krásné jiskrné oči. Když pracoval na včelách, pozval mne, abych mu asistoval. Za odměnu jsem dostal „srdíčko“ panenského díla smedem.

Jinak vnaší rodině dříve nikdo nevčelařil. Já jsem začal vroce 1963, kdy jsem si koupil dvoje včelstva. Mými velmi dobrými rádci byli pan učitel František Karas a pan učitel Tesař.

Jste vprofesní organizaci včelařů, můžete zavzpomínat?

Již od počátku jsem členem Základní organizace včelařů vRožmitále pod Třemšínem. Mnoho let jsem pracoval ve výboru organizace a podílel se na její činnosti. Vzpomínám na zdařilý zájezd na Šumavu, kde jsme navštívili včelín pana Uhlíka a vyřezávaný včelín pana Macha vKrušlově.

Co vás na vašem koníčku uspokojuje, a co je někdy vysloveně knaštvání?

Práce se včeličkami je náročná, ale krásná. Člověk se tak dostává blíž kpřírodě a poznává její zákonitosti. Každé roční období má své kouzlo. Nejvíce mám rád jaro a probouzející se přírodu. Vté době se provádějí jarní prohlídky včelstev. Včelky začnou stavět na vložených mezistěnách nové plásty, nosí do úlu rousky pylu a nektar zprvních květů. Zahrada ožívá jejich bzukotem. Večer už včely voní, když větrají křidélky svá obydlí. Je to období rychlého rozvoje včel a naděje každého včelaře na dobrou sklizeň medu.

Toto období však také přináší nebezpečí při neodborné aplikaci chemického ošetření zemědělských porostů, zvláště řepky. Již několikrát jsem se díval na hromádky mrtvých včel na letácích úlů, na zesláblá včelstva a bylo mi velmi líto, že tomuto pracovitému hmyzu může někdo tak ublížit.

Máte nějakou veselou historku, nikoli znatáčení, ale třeba ze stáčení?

Včelařských historek jsem zažil několik. Jen namátkou: jeden můj přítel chtěl sejmout roj zvysokého stromu, a protože byl myslivec a včelí roj seděl vysoko ve větvích kam se nedalo vylézt, použil pušku a snažil se roj sestřelit. Výsledek na sebe nedal dlouho čekat. Plno žihadel a neusazený roj.

Popíšete stručně celý proces „výroby medu“ až po stáčení zplástů? Někteří znás to možná neví…

Na tuto otázku bych potřeboval větší prostor, tak jen velmi krátce. Včela patří do skupiny hmyzu, který žije ve společenství. Tato skutečnost vyžaduje, aby měla dostatek zásob potravy kpřečkání zimního období. Potravou včel je voda a pyl. Vdobě, kdy příroda nabízí své bohatství, včeličky létají na květy, sbírají pyl, který na zadních nožičkách ukládají na tzv. rousky, a nosí do úlu. Totéž se děje při návštěvě květů, obsahujících nektar. Včelka sladký nektar vysaje, uloží jej do medného volátka a odnese do úlu.

Vkaždém včelstvu panuje pevný řád. Každá včelička podle svého věku vykonává svou práci. Skupina včel, sbírající nektar, při navrácení do úlu předá nektar skupině mladších včel, které jej zpracovávají a přidávají kněmu výměšky svých hltanových žláz. Takto upravený jej ukládají do buněk plástu. Nektar je však řídký, má mnoho vody, která se musí odpařit. To má na starosti další skupina včel, které stojí na letácích úlů a rychlým pohybem křidélek větrají a tím odvádějí přebytečnou vodu. Když jsou buňky vplástech plné a koncentrace vody je nižší než 18 %, přichází na řadu další skupina včel, která provádí uzavření buněk vplástu voskovými víčky. Vosk včely vylučují na svém zadečku. Když jsou plásty vúlu do jedné třetiny zavíčkované, nastávají včelařské žně. Včelař plné plásty vyjímá, ometá smetáčkem včely a ukládá do připravené bedničky. Na místo odebraných plástů ukládá plásty prázdné. Plné plásty se odvíčkují speciální vidličkou a vloží do medometu. Otáčivým pohybem je med odstředivou silou vystřikován na stěnu medometu, po které stéká a vytéká přes sítka do nádoby. Po vyčeření se plní do sklenic a je připraven ke konzumaci.

Nepostihla váš chov někdy varoaza včelstva?

Varoaza včel, kterou způsobuje roztoč Varoa destruktor, je rozšířena plošně na celém území naší republiky. Také na Rožmitálsku jsme těmito roztoči postiženi. Sohledem na prevenci a systematickou léčbu včelstev se daří zdravotní stavy včelstev udržet na únosné hranici. Chtěl bych čtenáře upozornit, že tato nemoc nemá žádný vliv na kvalitu medu. Varoaza není virové onemocnění, ale napadení včelstva roztočem, který parazituje na včelím plodu, posléze na včelách.

Co byste doporučil zhlediska výživných hodnot medu? Nemyslíte si, že se jej konzumuje velmi málo? Přitom léčebné účinky medu jsou stoletími prověřené…

Med odjakživa sloužil jako sladidlo, potravina i lék. Obsahuje různé druhy cukrů, které jsou daleko stravitelnější než cukr řepný a nezatěžuje proto tolik tělesné orgány. Dále jsou vněm některé kyseliny, bílkoviny, enzymy, minerální a aromatické látky, stopové prvky, vitamíny, aminokyseliny, pyl a další složky vharmonickém složení. Má antibakteriální účinky. Je ideální potravinou i lékem. Vzápadních zemích je spotřeba medu daleko vyšší než u nás.

Doporučil bych našim čtenářům, aby navštívili některého známého včelaře a koupili si med od něj dnes běžně povolenou formou prodeje medu „ze dvora“.

24.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Rath
22

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Netradičně přímo při závodě volili účastníci Trailmaniacs.
3

OBRAZEM: Volby na běžeckém závodě na Příbramsku

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Příbram – Fotbalisté 1. FK Příbram přivítali ve dvanáctém kole FNL na domácím hřišti Ústí nad Labem, v jehož dresu se do známého prostředí vrátili bývalí hráči příbramského týmu Štěpán Kacafírek a Pavel Pilík. Příbramští fotbalisté utkání nakonec zvládli, když především díky zlepšenému výkonu ve druhém poločase a čtyřem brankám během patnácti minut zvítězili 4:0.  

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení